Protikoronavirová vakcína, vyvíjená společností AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, narazila na komplikace ve třetí fázi testování. V této fázi jsou účinky vakcíny testovány na širokém vzorku lidských pacientů. Podle BBC bylo testování pozastaveno po nepříznivé reakci u jednoho z britských příjemců očkovací látky.
Mluvčí společnosti AstraZeneca uvedl, že „důvodem k pozastavení očkování, které umožní revizi bezpečnostních dat, byl standardní revizní proces“. Společnost popisuje pozastavení testů jako „rutinní“ opatření, nezbytné při „každém potenciálně nevysvětleném onemocnění“. Bližší informace o pacientově diagnóze nejsou známy.
Lékařský zpravodajský server Stat News cituje anonymní zdroj obeznámený s procesem, podle kterého je opatření projevem „přemíry opatrnosti“ a u dotyčného pacienta se předpokládá vyléčení.
Vakcína společnosti AstraZeneca a Oxfordské univerzity je jednou z devíti, které vstoupily do třetí fáze testování. Podle Stat News je také první, o které je známo, že její testování bylo z bezpečnostních důvodů pozastaveno a přezkoumáváno. Odborníci se nicméně shodují, že se nejedná o výjimečný krok.
Na základě nadějných výsledků z první a druhé fáze bylo do testování britské vakcíny zapojeno na 30 000 pacientů ve Spojených státech, Spojeném království, Jihoafrické republice či v Brazílii. Proces byl spuštěn na konci srpna.
Opatrný postup při vývoji britské vakcíny kontrastuje s postupem ruských vědců. Ti prohlásili svou vlastní vakcínu Sputnik-V za spolehlivou a funkční i bez rozsáhlého testování na lidských pacientech a v říjnu plánují zahájit velkou očkovací kampaň. Ve Spojených státech zase čelí laboratoře politickému tlaku, aby představily účinnou vakcínu již před prezidentskými volbami na začátku listopadu.
Podle vyjádření německého ministra zdravotnictví Jense Spahna může být „předčasná vakcinace milionů lidí nebezpečná“. Pro německá média dále uvedl, že její případný neúspěch může ohrozit účinnost dalších vakcín.