menu

1.5 C
Czech
Neděle 19. ledna 2025

Čínská ekonomika překonala očekávání, výhled pro letošek je nejistý

Čína zakončila rok 2024 lepším výsledkem, než se očekávalo. Hrubý domácí produkt vzrostl o 5 % a splnil stanovený cíl. Poslední čtvrtletí přineslo růst 5,4 % meziročně, což bylo nejrychlejší tempo od poloviny roku 2023. Ekonomiku podpořila vládní stimulace, přesto nad ní visí hrozba nových obchodních tarifů ze strany USA.

Po masivním ruském útoku na Ukrajinu jsou hlášeny výpadky elektřiny

Rusko dnes uskutečnilo masivní letecký útok na Ukrajinu, který ji donutil k preventivnímu přerušení dodávek elektřiny v několika oblastech. Rusové vypustili proti energetickým objektům více než čtyři desítky střel a raket a sedm desítek dronů, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle kterého ukrajinská energetika zůstává v provozu díky protivzdušné obraně. Ta sestřelila 30 ze 43 ruských střel s plochou dráhou letu a raket a 47 ze 74 ruských dronů, dalších 27 dronů se zřítilo bez zasažení cílů, oznámilo ukrajinské letectvo.

Naklonovaná opice má pomoci vědcům urychlit výzkum nových léků

Čínští vědci naklonovali první opici druhu makak rhesus, který je hojně využíván v lékařském výzkumu, protože jeho fyziologie je podobná lidské. Vyvolávají však obavy u ochránců zvířat, píše BBC, CNN a další servery.

Vědci tvrdí, že by pomocí naklonovaného makaka mohli urychlit testování léků. Geneticky identická zvířata podle nich vykazují podobné výsledky, což poskytuje větší jistotu při testech.

Předchozí pokusy o klonování těchto makaků buď nevedly k porodu, nebo potomci po několika hodinách zemřeli.

Reklama

U savců vede pohlavní rozmnožování k tomu, že potomci jsou tvořeni směsí genů od otce a matky. Při klonování se používají techniky k vytvoření geneticky identické kopie jednoho zvířete.

Nejznámější klonované zvíře, ovce Dolly, bylo vytvořeno v roce 1996. Vědci přeprogramovali buňky z jiné ovce a vytvořili z nich embrya. To jsou stavební buňky, z nichž může vyrůst jakákoli část organismu. Tato embrya pak byla implantována náhradní matce Dolly.

V časopise Nature vědci uvádějí, že se jim podařilo v podstatě totéž, ale s opicí rhesus. Zvíře podle nich zůstalo zdravé po více než dva roky, což svědčí o tom, že proces klonování byl úspěšný.

Dr. Falong Lu z Univerzity Čínské akademie věd řekl BBC, že „všichni zářili štěstím“ nad úspěšným výsledkem.

Mluvčí britské Královské společnosti pro prevenci týrání zvířat (RSPCA) však uvedl, že podle názoru organizace utrpení způsobené zvířatům převažuje nad bezprostředním přínosem pro lidské pacienty.

Opice podobné lidem

Opice rhesus se ve volné přírodě vyskytují v Asii. Jejich populace se nacházejí v Afghánistánu, Indii, Thajsku, Vietnamu a Číně. Používají se při pokusech ke studiu infekcí a imunity.

První makakové byli naklonováni v roce 2018. Vědci tento druh preferují kvůli jejich genetické podobnosti s lidmi.

Problémem této metody klonování dospělých buněk na embryonální je, že při většině pokusů dochází k chybám při přeprogramování. Nakonec se jich tak narodí jen velmi málo a ještě méně se jich narodí zdravých. U většiny savců je to jedno až tři procenta. A u opic rhesus se to ukázalo jako ještě obtížnější. Dokud se to výzkumnému týmu před dvěma lety nepodařilo, nenarodil se žádný potomek.

Zjistili, že při neúspěšných pokusech nebyla placenta, která poskytuje rostoucímu plodu kyslík a živiny, v procesu klonování správně přeprogramována. Proto se nevyvíjela normálně.

Výzkumníci tento problém obešli tím, že nepoužili tu část klonovaného embrya, která se dále vyvíjí v placentu. Odstranili vnitřní buňky, které se vyvinou v tělo zvířete, a vložili je do neklonovaného vnějšího embrya, u kterého doufali, že se vyvine v normální placentu.

Vědci použili 113 embryí, z nichž 11 implantovali. Takto dosáhli dvou těhotenství a jednoho živého porodu. Opičku pojmenovali „ReTro“ podle vědecké metody zvané „trofoblastová náhrada“, která byla k její výrobě použita.

Ochránci bijí na poplach

Organizace RSPCA uvedla, že má z výzkumu vážné obavy. „Pro tuto studii neexistuje žádné bezprostřední uplatnění. Očekává se, že z těchto pokusů budou mít prospěch lidští pacienti, ale jakékoli reálné využití by bylo vzdáleno několik let. Je pravděpodobné, že při vývoji těchto technologií bude zapotřebí více zvířecích „modelů“,“ uvedl mluvčí.

RSPCA je hluboce znepokojena velmi vysokým počtem zvířat, která při těchto pokusech zažívají utrpení a strach, stejně jako velmi nízkou úspěšností těchto pokusů. Primáti jsou inteligentní a vnímavá zvířata, nikoliv jen výzkumné nástroje,“ dodal.

Podobné obavy má i profesor Robin Lovell-Badge z londýnského Institutu Francise Cricka, který výzkum na zvířatech rozhodně podporuje, pokud však přínos pro pacienty převáží nad utrpením zvířat. „Mít zvířata se stejnou genetickou výbavou omezí zdroj variability při pokusech. Musíte se však ptát, zda to za to opravdu stojí,“ řekl.

Profesor Lovell-Badge má také obavy, že vědci dosáhli pouze jednoho živě narozeného mláděte. „Nemůžete dělat žádné závěry o úspěšnosti této techniky, když máte jeden porod. Je nesmysl vůbec navrhovat, že to lze. Potřebujete alespoň dva, ale raději více,“ řekl.

Doktor Falong Lu v reakci na to pro BBC News uvedl, že cílem týmu je získat více klonovaných opic a zároveň snížit počet použitých embryí. Dodal, že pro výzkum byly získány všechny etické souhlasy.

Všechny postupy na zvířatech v našem výzkumu byly v souladu se směrnicemi stanovenými výbory pro používání zvířat a péči o ně v Šanghajském institutu biologických věd Čínské akademie věd (CAS) a v Ústavu neurověd Centra excelence pro vědu o mozku a technologii inteligence CAS,“ řekl. Klonování lidí v budoucnu pomocí této metody nepřipadá podle něj v úvahu. „Reprodukční klonování lidských bytostí je naprosto nepřijatelné,“ cituje jej CNN.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

SpaceX Starship selhalo při sedmém testovacím letu

Další testovací let rakety Starship společnosti SpaceX skončil explozí. K nehodě došlo osm minut po startu z texaského kosmodromu. Raketa nesla makety satelitů, ale žádnou posádku. Společnost uvedla, že problém způsobilo unikající palivo a kyslík, které vytvořily tlak překračující bezpečné limity.

Jak snížit riziko demence a udržet mozek zdravý

Demence, která postihuje paměť a schopnost běžného fungování, může do roku 2060 zdvojnásobit svůj výskyt. Podle AP se odhaduje, že v USA každý rok přibude milion nových případů. Největší riziko představuje věk, ale odborníci uvádějí, že správný životní styl dokáže toto riziko významně snížit.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izrael odkládá příměří v Gaze kvůli zpoždění ze strany Hamásu

Izrael odložil plánované příměří s Hamásem v pásmu Gazy. Důvodem je nedodání seznamu rukojmích, kteří mají být v první fázi propuštěni. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že příměří nezačne, dokud Hamás nesplní své závazky.

TikTok: Bez jasného ujištění Bílého domu se naše platforma v USA odmlčí

Pokud administrativa amerického prezidenta Joea Bidena neposkytne jednoznačné ujištění, že nebude vymáhat zákon vedoucí k zákazu TikToku, síť se v USA odmlčí. Společnost to uvedla v dnešním prohlášení. Americký nejvyšší soud v pátek rozhodl ponechat zákon v platnosti. Společnost ByteDance měla lhůtu do neděle TikTok odprodat, aby případnému zákazu předešla.

Ruští hackeři útočili na účty různých ministrů na aplikaci WhatsApp

Hackeři s vazbami na Rusko útočili na účty různých ministrů i dalších osob na komunikační aplikaci WhatsApp s cílem získat jejich data. Píše o tom list The Guardian s odvoláním na britské Národní středisko pro kybernetickou bezpečnost (NCSC) a americkou společnost Microsoft. Útoky podnikla hackerská skupina Star Blizzard napojená na ruskou tajnou službou FSB, uvedlo NCSC. Britský úřad obvinil hackery ze snahy podkopat důvěru v politiku ve Spojeném království a podobně smýšlejících zemích.

Při ruském útoku v centru Kyjeva zahynuli čtyři lidé, oznámily úřady

V důsledku ruského útoku v centru Kyjeva dnes brzy ráno zahynuli čtyři lidé. Na síti Telegram to oznámil šéf vojenské správy města Tymur Tkačenko. Hlavní město zasáhly ruské rakety, napsala agentura Unian. Proti nepřátelským dronům podle starosty Vitalije Klička zasahovala protivzdušná obrana.

Izraelská vláda podle očekávání schválila dohodu o příměří v Pásmu Gazy

Izraelská vláda v noci na dnešek po více než šestihodinovém jednání podle očekávání schválila dohodu s hnutím Hamás o příměří v Pásmu Gazy a propuštění izraelských rukojmích. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vládní prohlášení. Podle izraelských médií pro dohodu zvedlo ruku celkem 24 ministrů koaliční vlády premiéra Benjamina Netajahua, zatímco osm jich hlasovalo proti.

Čínská sociální síť TikTok prohrála spor u amerického Nejvyššího soudu

Čínská sociální síť TikTok podle amerických médií prohrála spor u Nejvyššího soudu Spojených států ohledně zákona o změně vlastnictví. Zákon neporušuje svobodu projevu, rozhodli soudci. U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.
Reklama

DOPORUČUJEME

SpaceX Starship selhalo při sedmém testovacím letu

Další testovací let rakety Starship společnosti SpaceX skončil explozí. K nehodě došlo osm minut po startu z texaského kosmodromu. Raketa nesla makety satelitů, ale žádnou posádku. Společnost uvedla, že problém způsobilo unikající palivo a kyslík, které vytvořily tlak překračující bezpečné limity.

Jak snížit riziko demence a udržet mozek zdravý

Demence, která postihuje paměť a schopnost běžného fungování, může do roku 2060 zdvojnásobit svůj výskyt. Podle AP se odhaduje, že v USA každý rok přibude milion nových případů. Největší riziko představuje věk, ale odborníci uvádějí, že správný životní styl dokáže toto riziko významně snížit.

Nové objevy v zemském plášti zpochybňují dosavadní teorie

V hlubokých částech zemského pláště byly odhaleny zatím neznámé anomálie, které podle některých vědců mohou představovat pozůstatky dávné zemské kůry. Tento nález otevírá diskusi o validitě současných představ o tektonických procesech a vývoji naší planety.

NASA po dlouhé přestávce plánuje první výstupy do volného vesmíru

NASA po sedmiměsíční přestávce způsobené technickými problémy se skafandry obnoví volné výstupy do volného prostoru na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Dvě mise jsou naplánovány na 16. a 23. ledna. Astronauti se zaměří na opravu klíčového vybavení a sběr vzorků.

Jak daleko do minulosti vidíme vesmír?

Pozorování vesmíru je pohledem do minulosti. Světlo, které k nám dorazí, ukazuje objekty tak, jak vypadaly v době, kdy ho vyslaly. Nejbližší zdroje světla, jako je Slunce, jsou od nás vzdáleny jen několik minut. Světlo hvězd a galaxií je staré tisíce, miliony nebo dokonce miliardy let.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izrael odkládá příměří v Gaze kvůli zpoždění ze strany Hamásu

Izrael odložil plánované příměří s Hamásem v pásmu Gazy. Důvodem je nedodání seznamu rukojmích, kteří mají být v první fázi propuštěni. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že příměří nezačne, dokud Hamás nesplní své závazky.

TikTok: Bez jasného ujištění Bílého domu se naše platforma v USA odmlčí

Pokud administrativa amerického prezidenta Joea Bidena neposkytne jednoznačné ujištění, že nebude vymáhat zákon vedoucí k zákazu TikToku, síť se v USA odmlčí. Společnost to uvedla v dnešním prohlášení. Americký nejvyšší soud v pátek rozhodl ponechat zákon v platnosti. Společnost ByteDance měla lhůtu do neděle TikTok odprodat, aby případnému zákazu předešla.

Ruští hackeři útočili na účty různých ministrů na aplikaci WhatsApp

Hackeři s vazbami na Rusko útočili na účty různých ministrů i dalších osob na komunikační aplikaci WhatsApp s cílem získat jejich data. Píše o tom list The Guardian s odvoláním na britské Národní středisko pro kybernetickou bezpečnost (NCSC) a americkou společnost Microsoft. Útoky podnikla hackerská skupina Star Blizzard napojená na ruskou tajnou službou FSB, uvedlo NCSC. Britský úřad obvinil hackery ze snahy podkopat důvěru v politiku ve Spojeném království a podobně smýšlejících zemích.

Při ruském útoku v centru Kyjeva zahynuli čtyři lidé, oznámily úřady

V důsledku ruského útoku v centru Kyjeva dnes brzy ráno zahynuli čtyři lidé. Na síti Telegram to oznámil šéf vojenské správy města Tymur Tkačenko. Hlavní město zasáhly ruské rakety, napsala agentura Unian. Proti nepřátelským dronům podle starosty Vitalije Klička zasahovala protivzdušná obrana.

Izraelská vláda podle očekávání schválila dohodu o příměří v Pásmu Gazy

Izraelská vláda v noci na dnešek po více než šestihodinovém jednání podle očekávání schválila dohodu s hnutím Hamás o příměří v Pásmu Gazy a propuštění izraelských rukojmích. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vládní prohlášení. Podle izraelských médií pro dohodu zvedlo ruku celkem 24 ministrů koaliční vlády premiéra Benjamina Netajahua, zatímco osm jich hlasovalo proti.

Čínská sociální síť TikTok prohrála spor u amerického Nejvyššího soudu

Čínská sociální síť TikTok podle amerických médií prohrála spor u Nejvyššího soudu Spojených států ohledně zákona o změně vlastnictví. Zákon neporušuje svobodu projevu, rozhodli soudci. U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Jiří Procházka si oholil ikonický účes na podporu pacientů s rakovinou

MMA zápasník Jiří Procházka se rozhodl pro radikální změnu. Oholil si svou typickou "anténku", která byla jeho poznávacím znamením během zápasů v UFC. Tímto gestem chtěl projevit solidaritu s onkologickými pacienty, zejména s jednou ze svých fanynek.

V Německu se nepotvrdilo další podezření na slintavku a kulhavku

Podezření na nakažení dalšího zvířete slintavkou a kulhavkou se v Německu nepotvrdilo. Stanici Deutschlandfunk to dnes řekl ministr zemědělství Cem Özdemir. Regionální deník Märkische Oderzeitung ve čtvrtek uvedl, že po potvrzení vysoce infekční nemoci v chovu buvolů nedaleko Berlína veterináři zkoumají další podezřelý případ v jiném chovu. Odborná laboratoř ale nákazu nakonec nepotvrdila.

Putin a Pezeškján podepsali dohodu o partnerství mezi Ruskem a Íránem

Íránský prezident Masúd Pezeškján a jeho ruský protějšek Vladimir Putin dnes v Kremlu podepsali novou dohodu o komplexním strategickém partnerství mezi oběma zeměmi, oznámily tiskové agentury. Pakt, který vyvolává obavy na Západě a který zahrnuje užší vojenskou spolupráci, Moskva a Teherán uzavřely krátce před návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Neobsahuje však klauzuli o vzájemné obraně podobnou té, jíž zahrnuje pakt mezi Moskvou a Severní Koreou, upozornila agentura Reuters.
Reklama
Reklama