menu

12 C
Czech
Čtvrtek 3. dubna 2025

Oblast u Reykjavíku zasáhly stovky menších zemětřesení, očekává se výbuch sopky

Nedaleko islandského hlavního města Reykjavíku hrozí sopečný výbuch. Úřady zaznamenaly na poloostrově Reykjanes stovky malých zemětřesení, prozatím bez sopečné erupce, píše AP.

Jak vyřešit nedostatek vojáků? Ukrajina pošle na frontu robotickou armádu

Ukrajina chce vyřešit nedostatek vojáků na frontové linii inovativním způsobem. Ještě letos nasadí do bojů 15 tisíc robotických systémů, uvedlo tamní ministerstvo obrany. Bojoví a podpůrní roboti zaplní prázdná místa po chybějících vojácích, ale také zvýší efektivitu armády a sníží její ztráty.

Naklonovaná opice má pomoci vědcům urychlit výzkum nových léků

Čínští vědci naklonovali první opici druhu makak rhesus, který je hojně využíván v lékařském výzkumu, protože jeho fyziologie je podobná lidské. Vyvolávají však obavy u ochránců zvířat, píše BBC, CNN a další servery.

Vědci tvrdí, že by pomocí naklonovaného makaka mohli urychlit testování léků. Geneticky identická zvířata podle nich vykazují podobné výsledky, což poskytuje větší jistotu při testech.

Předchozí pokusy o klonování těchto makaků buď nevedly k porodu, nebo potomci po několika hodinách zemřeli.

U savců vede pohlavní rozmnožování k tomu, že potomci jsou tvořeni směsí genů od otce a matky. Při klonování se používají techniky k vytvoření geneticky identické kopie jednoho zvířete.

Nejznámější klonované zvíře, ovce Dolly, bylo vytvořeno v roce 1996. Vědci přeprogramovali buňky z jiné ovce a vytvořili z nich embrya. To jsou stavební buňky, z nichž může vyrůst jakákoli část organismu. Tato embrya pak byla implantována náhradní matce Dolly.

V časopise Nature vědci uvádějí, že se jim podařilo v podstatě totéž, ale s opicí rhesus. Zvíře podle nich zůstalo zdravé po více než dva roky, což svědčí o tom, že proces klonování byl úspěšný.

Dr. Falong Lu z Univerzity Čínské akademie věd řekl BBC, že „všichni zářili štěstím“ nad úspěšným výsledkem.

Mluvčí britské Královské společnosti pro prevenci týrání zvířat (RSPCA) však uvedl, že podle názoru organizace utrpení způsobené zvířatům převažuje nad bezprostředním přínosem pro lidské pacienty.

Opice podobné lidem

Opice rhesus se ve volné přírodě vyskytují v Asii. Jejich populace se nacházejí v Afghánistánu, Indii, Thajsku, Vietnamu a Číně. Používají se při pokusech ke studiu infekcí a imunity.

První makakové byli naklonováni v roce 2018. Vědci tento druh preferují kvůli jejich genetické podobnosti s lidmi.

Problémem této metody klonování dospělých buněk na embryonální je, že při většině pokusů dochází k chybám při přeprogramování. Nakonec se jich tak narodí jen velmi málo a ještě méně se jich narodí zdravých. U většiny savců je to jedno až tři procenta. A u opic rhesus se to ukázalo jako ještě obtížnější. Dokud se to výzkumnému týmu před dvěma lety nepodařilo, nenarodil se žádný potomek.

Zjistili, že při neúspěšných pokusech nebyla placenta, která poskytuje rostoucímu plodu kyslík a živiny, v procesu klonování správně přeprogramována. Proto se nevyvíjela normálně.

Výzkumníci tento problém obešli tím, že nepoužili tu část klonovaného embrya, která se dále vyvíjí v placentu. Odstranili vnitřní buňky, které se vyvinou v tělo zvířete, a vložili je do neklonovaného vnějšího embrya, u kterého doufali, že se vyvine v normální placentu.

Vědci použili 113 embryí, z nichž 11 implantovali. Takto dosáhli dvou těhotenství a jednoho živého porodu. Opičku pojmenovali „ReTro“ podle vědecké metody zvané „trofoblastová náhrada“, která byla k její výrobě použita.

Ochránci bijí na poplach

Organizace RSPCA uvedla, že má z výzkumu vážné obavy. „Pro tuto studii neexistuje žádné bezprostřední uplatnění. Očekává se, že z těchto pokusů budou mít prospěch lidští pacienti, ale jakékoli reálné využití by bylo vzdáleno několik let. Je pravděpodobné, že při vývoji těchto technologií bude zapotřebí více zvířecích „modelů“,“ uvedl mluvčí.

RSPCA je hluboce znepokojena velmi vysokým počtem zvířat, která při těchto pokusech zažívají utrpení a strach, stejně jako velmi nízkou úspěšností těchto pokusů. Primáti jsou inteligentní a vnímavá zvířata, nikoliv jen výzkumné nástroje,“ dodal.

Podobné obavy má i profesor Robin Lovell-Badge z londýnského Institutu Francise Cricka, který výzkum na zvířatech rozhodně podporuje, pokud však přínos pro pacienty převáží nad utrpením zvířat. „Mít zvířata se stejnou genetickou výbavou omezí zdroj variability při pokusech. Musíte se však ptát, zda to za to opravdu stojí,“ řekl.

Profesor Lovell-Badge má také obavy, že vědci dosáhli pouze jednoho živě narozeného mláděte. „Nemůžete dělat žádné závěry o úspěšnosti této techniky, když máte jeden porod. Je nesmysl vůbec navrhovat, že to lze. Potřebujete alespoň dva, ale raději více,“ řekl.

Doktor Falong Lu v reakci na to pro BBC News uvedl, že cílem týmu je získat více klonovaných opic a zároveň snížit počet použitých embryí. Dodal, že pro výzkum byly získány všechny etické souhlasy.

Všechny postupy na zvířatech v našem výzkumu byly v souladu se směrnicemi stanovenými výbory pro používání zvířat a péči o ně v Šanghajském institutu biologických věd Čínské akademie věd (CAS) a v Ústavu neurověd Centra excelence pro vědu o mozku a technologii inteligence CAS,“ řekl. Klonování lidí v budoucnu pomocí této metody nepřipadá podle něj v úvahu. „Reprodukční klonování lidských bytostí je naprosto nepřijatelné,“ cituje jej CNN.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Asteroid 2024 YR4 míjí Zemi. Novým cílem může být Měsíc

Vědci sledují asteroid 2024 YR4, který měl původně zasáhnout Zemi. Nová data ale ukazují, že se nám těleso nejspíš vyhne. Zato Měsíc má smůlu – šance na zásah vzrostla na 3,8 %.

Přerušovaný půst 4:3 pomáhá víc než běžné omezování kalorií, ukázala studie

Čas od času se objeví nový „zázračný“ způsob hubnutí. Jenže tentokrát za tím stojí seriózní data. Studie zveřejněná v Annals of Internal Medicine ukázala, že přerušovaný půst v režimu 4:3 může být při hubnutí o něco účinnější než každodenní počítání kalorií.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ani 109 000 dolarů nebylo dost. Většina bitcoinových investorů z dob pandemie kryptoměnu stále drží

Navzdory prudkým cenovým výkyvům a potenciálním výnosům v řádech stovek až tisíců procent zůstává velká část investorů, kteří nakoupili bitcoin v letech 2020 až 2022, nadále věrná své původní strategii − držet. Podle nové analýzy tito takzvaní hodleři kryptoměnu neprodali, ani když cena bitcoinu v posledních měsících několikrát stanovila nová historická maxima.

Polská vláda chce příští rok vydávat na obranu pět procent HDP

Polská vláda chce v příštím roce vydávat na obranu pět procent svého hrubého domácího produktu (HDP). Podle agentury Reuters to dnes uvedl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz po jednání ministrů obrany Evropské unie ve Varšavě.

Při izraelských úderech v Gaze zemřelo za den 97 Palestinců, uvedl úřad Hamásu

Při izraelských úderech v Pásmu Gazy zemřelo za posledních 24 hodin nejméně 97 Palestinců, oznámily dnes úřady ovládané teroristickým hnutím Hamás. Před boji přitom prchají stovky tisíc obyvatel, kteří hledají nové útočiště. Podle agentury Reuters jde o jeden z největších masových přesunů za 18 měsíců války. Izraelské síly postupují do města Rafáh, jehož čtvrti by se mohly stát součástí nové "bezpečnostní zóny", kterou hodlá Izrael natrvalo obsadit, píše Reuters.

Zemřel hokejový mistr světa Jiří Kochta

Ve věku 78 let zemřel bývalý hokejový reprezentant Jiří Kochta. Zažil slávu na domácím i mezinárodním ledě a zapsal se do historie jako výrazná postava československého hokeje. V posledních letech bojoval s těžkou nemocí.

USA v NATO zůstanou, ujistil Rubio spojence. Evropa však musí dávat na obranu víc peněz, dodal

Americký ministr zahraničí Marco Rubio ujistil spojence, že USA zůstanou v NATO. Zopakoval však požadavek Donalda Trumpa, aby členské státy zvýšily výdaje na obranu na pět procent HDP.

Americká meteorologická služba zastavuje cizojazyčné předpovědi s pomocí AI

V úterý 1. dubna vypršela a nebyla obnovena smlouva mezi americkou Národní meteorologickou službou (NWS) a společností Lilt, jejíž umělá inteligence (AI) umožňovala tvorbu cizojazyčných předpovědí počasí.

Siemens kupuje za 5,1 miliardy dolarů poskytovatele softwaru pro výzkum přírody

Německá strojírenská společnost Siemens AG kupuje za 5,1 miliardy dolarů (zhruba 116 miliard Kč) americkou firmu Dotmatics. Ve středu o tom informovala v tiskové zprávě.
Reklama

DOPORUČUJEME

Asteroid 2024 YR4 míjí Zemi. Novým cílem může být Měsíc

Vědci sledují asteroid 2024 YR4, který měl původně zasáhnout Zemi. Nová data ale ukazují, že se nám těleso nejspíš vyhne. Zato Měsíc má smůlu – šance na zásah vzrostla na 3,8 %.

Přerušovaný půst 4:3 pomáhá víc než běžné omezování kalorií, ukázala studie

Čas od času se objeví nový „zázračný“ způsob hubnutí. Jenže tentokrát za tím stojí seriózní data. Studie zveřejněná v Annals of Internal Medicine ukázala, že přerušovaný půst v režimu 4:3 může být při hubnutí o něco účinnější než každodenní počítání kalorií.

Teleskopy Euclid a Webb zachytily vzácné Einsteinovy prstence v nevídané kráse

Vesmír znovu ukázal svou magii. Astronomové hlásí ne jeden, ale hned dva mimořádně vzácné Einsteinovy prstence – jeden zachytil evropský teleskop Euclid, druhý americký Webbův teleskop. Jde o úkazy, které vznikají jen při výjimečně přesném uspořádání galaxií a vypadají jako zářící kruhy na černém plátně vesmíru.

Prach na Marsu může být větší hrozbou než přistání samotné

Vědci varují před nenápadným, ale nebezpečným protivníkem budoucích misí na Mars. Nejde o extrémní chlad ani kosmické záření. Největší potíže může způsobit prach, který je doslova všude.

Vědci našli genetický přepínač, který může zvrátit rakovinu

Vědecký tým z jihokorejského KAIST přišel s objevem, který může zásadně změnit přístup k léčbě rakoviny. Nejde o ničení nádorových buněk, ale o jejich přeprogramování zpět do stavu zdravých. Klíčem je molekulární přepínač, který podle výzkumníků dokáže zvrátit osud rakovinné buňky, pokud ho vědci aktivují ve správný okamžik.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ani 109 000 dolarů nebylo dost. Většina bitcoinových investorů z dob pandemie kryptoměnu stále drží

Navzdory prudkým cenovým výkyvům a potenciálním výnosům v řádech stovek až tisíců procent zůstává velká část investorů, kteří nakoupili bitcoin v letech 2020 až 2022, nadále věrná své původní strategii − držet. Podle nové analýzy tito takzvaní hodleři kryptoměnu neprodali, ani když cena bitcoinu v posledních měsících několikrát stanovila nová historická maxima.

Polská vláda chce příští rok vydávat na obranu pět procent HDP

Polská vláda chce v příštím roce vydávat na obranu pět procent svého hrubého domácího produktu (HDP). Podle agentury Reuters to dnes uvedl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz po jednání ministrů obrany Evropské unie ve Varšavě.

Při izraelských úderech v Gaze zemřelo za den 97 Palestinců, uvedl úřad Hamásu

Při izraelských úderech v Pásmu Gazy zemřelo za posledních 24 hodin nejméně 97 Palestinců, oznámily dnes úřady ovládané teroristickým hnutím Hamás. Před boji přitom prchají stovky tisíc obyvatel, kteří hledají nové útočiště. Podle agentury Reuters jde o jeden z největších masových přesunů za 18 měsíců války. Izraelské síly postupují do města Rafáh, jehož čtvrti by se mohly stát součástí nové "bezpečnostní zóny", kterou hodlá Izrael natrvalo obsadit, píše Reuters.

Zemřel hokejový mistr světa Jiří Kochta

Ve věku 78 let zemřel bývalý hokejový reprezentant Jiří Kochta. Zažil slávu na domácím i mezinárodním ledě a zapsal se do historie jako výrazná postava československého hokeje. V posledních letech bojoval s těžkou nemocí.

USA v NATO zůstanou, ujistil Rubio spojence. Evropa však musí dávat na obranu víc peněz, dodal

Americký ministr zahraničí Marco Rubio ujistil spojence, že USA zůstanou v NATO. Zopakoval však požadavek Donalda Trumpa, aby členské státy zvýšily výdaje na obranu na pět procent HDP.

Americká meteorologická služba zastavuje cizojazyčné předpovědi s pomocí AI

V úterý 1. dubna vypršela a nebyla obnovena smlouva mezi americkou Národní meteorologickou službou (NWS) a společností Lilt, jejíž umělá inteligence (AI) umožňovala tvorbu cizojazyčných předpovědí počasí.

Siemens kupuje za 5,1 miliardy dolarů poskytovatele softwaru pro výzkum přírody

Německá strojírenská společnost Siemens AG kupuje za 5,1 miliardy dolarů (zhruba 116 miliard Kč) americkou firmu Dotmatics. Ve středu o tom informovala v tiskové zprávě.

Ministr obrany USA se poprvé nezúčastní schůzky skupiny pro obranu Ukrajiny

Americký ministr obrany se vůbec poprvé nezúčastní schůzky kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG), která se bude konat 11. dubna v Bruselu a bude jí předsedat Německo spolu s Británií. O plánované nepřítomnosti Petea Hegsetha informoval web Defense News s odvoláním na nejmenované evropské a americké činitele.

Putinův zmocněnec jednal ve Washingtonu, Rusko není na americkém celním seznamu

Vysoce postavený ruský vyjednavač a zmocněnec prezidenta Vladimira Putina Kirill Dmitrijev se setkal ve Washingtonu s americkými představiteli. Není jasné, o čem s nimi jednal, Spojené státy nicméně navštívil poté, co šéf Bílého domu Donald Trump pohrozil Rusku drastickými cly, pokud nevyjde vstříc příměří. Rusko není na americkém celním seznamu.

Zlatý věk Ameriky? Trump vyhlásil světu obchodní válku, posílá svou zemi do recese

Americký prezident Donald Trump ve středu večer (včera) v Růžové zahradě před novináři oznámil nová reciproční cla uvalená na země s „nespravedlivou“ obchodní bilancí vůči Spojeným státům. Nové zdanění se pohybuje od 10 do téměř 50 procent v závislosti na každé zemi. Ekonomové varují před zničujícími důsledky pro USA.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás