Praha 8. září (PROTEXT) – 7.9. 2022 se uskutečnil jubilejní 10. Nanoden v Centru přírodovědných a technických oborů (CPTO) na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde se už tradičně představili novinky z oblasti nanotechnologií.
„Návštěvníci mohli vidět, jak filtrovat vodu od mikroplastů, co vše se vyrábí z nanovláken nebo jak funguje oblečení, co ničí zápach. Největší zajímavostí byl obraz „Přístav“ od malíře Marka Krumpára namalovaný na nanovlákenném plátně,“ říká Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR
Na nanovlákenné plátno je extrémně křehké a vyžaduje speciální techniku malby
„Marek Krumpár se chopil nelehkého úkolu, a to namalovat na nanovlákennou membránu obraz. Vzhledem ke křehkosti nanovláken to není nic jednoduchého, vzniklo ale tak umělecké dílo, které nemá na světě obdoby,“ vysvětluje Jan Buk, expert na anorganická nanovlákna ze společnost nanoSPACE Technology.
Na místě bylo připraveno i prázdné plátno, na kterém si návštěvnici mohli sami vyzkoušet, jak je obtížné kreslit na plátno z nanovlákenného materiálu. Výsledně vytvořený nano obraz byl na konci Nanodne předán univerzitě.
Co všechno lze vyrobit z nanovlákenné membrány?
Velký zájem byl i o konkrétní nanovlákenné výrobky. Jedním z nenápadných, ale velmi zajímavých technologií, byl nanofiltr kohoutkové vody H20 nanotec, který používá technologii nanovlákenných membrán pro filtraci.
„Filtr kohoutkové vody se jednoduše namontuje pod vodovodní baterii, filtrujete tedy pouze vodu, kterou pijete a není nutné investovat do speciální filtrace pro celý dům či byt. Navíc funguje zcela bez elektřiny,“ vysvětluje Jiří Polman z H2O nanotec.
Nanofiltr dokáže odfiltrovat pesticidy a další chemické sloučeniny používané v zemědělství, průmyslové organické kontaminace z půdy (benzpyreny, polychlorované uhlovodíky), viry, zneškodňuje bakterie, odstraňuje i hormony a drogy.
Vypadá jako obyčejný polštář, ale není to obyčejný polštář
Návštěvníci se od firmy Contipro dozvěděli, jak fungují nanovlákenné pleťové masky a mohli si sáhnout i na „nano“ polštář. „Tento polštář sice vypadá jako obyčejný polštář, když si na něj sáhnete, tak byste opravdu neřekli, že je v něm něco speciálního. Obsahuje ale nanovlákennou membránu, která brání prachovým roztočům v shromažďování ve výplni,“ říká Lukáš Konečný z firmy nanoSPACE. Protiroztočové přikrývky, polštáře a povlečení s nanovlákenou membránou patří k velmi populárnímu sortimentu mezi alergiky.
„Produkty s nanovlákennou membránou jsou doporučované alergology pro alergiky na prachové roztoče a silné astmatiky. Máme zpětnou vazbu, že alergik na roztoče pocítí úlevu od alergických reakcí již po první noci,“ vysvětluje Josef Handrejch, expert na textil s nanovlákennou membránu.
Návštěvníky zaujaly i nano filtry pro vinaře od české firmy Filtrex a UV lampy pro čistění bazénové vody od firmy Lifetech, která je v Česku více známá ozónovými generátory, které se používají například na ničení virů, bakterií ale i zápachu.
Češi se o nanotechnologie zajímají
„Koncept Nanodnů se osvědčil nejen jako prostředek pro kontakt s odborníky a výměnu zkušeností a názorů, ale zejména pro přiblížení nanotechnologického světa široké veřejnosti, která tak může vidět, osahat si a zhodnotit přínos daných výrobků v běžném životě,“ hodnotí akci Michael Carvan ze společnosti Lifetech, který zároveň dodává, že byl mile překvapen, jaký má přehled široká veřejnost o nanotechnologiích.
Akci pořádala Asociace nanotechnologického průmyslu ČR v rámci projektu Česko je nano ve spolupráci s Inovačním centrem Ústeckého kraje a Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Nad akcí převzala záštitu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Technologická agentura ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Kontakt:
https://www.nanoasociace.cz/nanoden-ukazal-prvni-malbu-na-svete-na-nanovlakennem-platnu/
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.