V pololetí (leden-červen) klesly investice mezi oběma zeměmi nejníže za devět let, a to o 16,2 % na 10,9 miliard dolarů oproti stejnému období předchozího roku. Jedná se jak o přímé investice společností tak o peníze od firem rizikového kapitálu. Na vině je i pandemie koronaviru. Výplývá to z údajů společnosti Rhodium Group.
Napětí mezi oběma zeměmi ovlivnilo tok investic. Mohlo by to vést k tomu, že více čínských firem se ocitne pod tlakem, aby se zbavilo svých amerických operací.
Výsledky tohoto pololetí jsou daleko od investic v letech 2016 a 2017. Ty dosahovaly za pololetí hodnoty téměř 40 miliard dolarů dle Reuters.
S odvoláním na riziko pro národní bezpečnost rozšířila vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa opatření, která omezují podnikání čínských technologických firem. Na černou listinu pro obchod se dostaly Huawei Technologies. Čínské firmě ByteDance pak bylo nařízeno prodat aplikaci TikTok.
Investice amerických firem v Číně v první pololovině roku klesly o 31% na 4,1 miliardy dolarů, oproti tomu investice čínských společností v USA vzrostly o 38% na 4,7 miliardy dolarů. Může za to převážně nákup menšinového podílu v Universal Music za 3,4 miliardy dolarů konsorciem vedeným Tencent Music.