Čínské ministerstvo obchodu poprvé oficiálně vyzvalo administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa ke zrušení recipročních cel. Její tarifní politiku označilo za „chybnou praxi“ a požaduje návrat ke spravedlivému a rovnocennému obchodu. Nově oznámené celní výjimky pro elektroniku okomentovalo jako „malý posun“. Jenomže i ty se chystá Bílý dům vymazat, budou totiž dočasné, uvedl americký ministr obchodu Howard Lutnick. Informují o tom stanice BBC a CBNC.
„Vyzýváme USA, aby napravily své chyby, zcela zrušily nesprávnou praxi recipročních cel a obnovily konstruktivní přístup v duchu rovnosti,“ uvedlo čínské ministerstvo v oficiálním prohlášení.
China urges US to 'completely cancel' tariffs https://t.co/RM0elLVmdj
— BBC News (World) (@BBCWorld) April 13, 2025
V minulém týdnu se k Trumpovým clům vyjádřilo tak, že pokud budou Spojené státy provokovat celní nebo obchodní válku, Čína bude bojovat až do konce.
Napětí mezi dvěma největšími světovými ekonomikami vyvolalo u některých odborníků obavy z toho, že by se mohla obchodní válka přelít do ozbrojeného konfliktu.
Drobný ústupek ze strany USA v poplatcích na elektroniku označilo čínské ministerstvo za „malý posun“ a nyní podle svých slov zkoumá jeho skutečný dopad. Trumpova administrativa oznámila výjimky z cel pro některé typy elektroniky, jako jsou chytré telefony, počítače a polovodiče, a to kvůli obavám spotřebitelů a firem z růstu cen.
Nakonec žádné výjimky
Lutnick nicméně v nedělním rozhovoru s televizí ABC označil tuto úlevu jen za dočasné řešení. Podle něj oznámí Trump samostatný celní balíček na polovodiče, který bude zahrnovat i elektroniku, na kterou se vztahují výjimky. „Musíme tyhle produkty vyrábět v Americe,“ odůvodnil chystaný krok.
Trump pak na sociálních sítích označil zprávy o úlevách za falešné. Nejde podle něj o výjimky, ale přechod na jiný „tarifní balíček“.
Trump odložil většinu recipročních cel o 90 dní a nyní jedná s ostatními zeměmi na individuálních dohodách. Před několika dny oznámil, že dojde k jedné dohodě každý den. S Evropskou unií (EU) však bude jednat jako s celkem.
Ústupky ze své celní politiky podmiňuje většími evropskými nákupy amerických energií a odstraněním deficitu v neprospěch USA. Nabídku na snížení průmyslových cel na nulu odmítl.
Na Čínu v současnosti uplatňují Spojené státy drakonická cla ve výši 145 procent, komunistická země zatěžuje americký dovoz 125procentními poplatky. Podle odborníků tak nedává obchod mezi USA a Čínou prakticky žádný smysl. Takto vysoké zdanění ho již podle nich znemožňuje.