Po více než třiceti letech vyšle NASA sondy k Venuši. Dvě vědecké mise budou mít za úkol zkoumat atmosféru a povrch planety i její obyvatelnost v minulosti. Zahájení misí NASA očekává někdy mezi lety 2028 a 2030, píše server ScienceNews.
Jedna z misí nese název VERITAS, druhá je pojmenována DAVINCI+. Oznámil to 2. června na tiskové konferenci administrátor vesmírné agentury NASA Bill Nelson.
„Cílem těchto dvou sesterských misí je porozumět tomu, jak se z Venuše stal svět připomínající inferno, schopný na povrchu roztavit olovo,“ řekl Nelson. Dodal, že NASA doufá, že tyto mise pomohou lépe porozumět tomu, proč je Země v současné době obyvatelná, když ostatní planety v naší sluneční soustavě nejsou.
VERITAS a DAVINCI+ byly mezi čtyřmi finalisti potenciálních misí NASA a nakonec zvítězily. Další dvě mise, nad kterými se uvažovalo, byly na měsíce Jupiteru a Neptunu.
Venuše má téměř stejnou velikost jako Země. Její historie ale byla dle všeho odlišná. Ačkoli existují důkazy, že byla v minulosti pokryta oceány a mohla být obyvatelná. Dnes je to ale planeta, jejíž teplota povrchu se vyšplhá i nad 460 °C. Žádná kosmická loď na povrchu nevydržela déle než dvě hodiny.
DAVINCI+
DAVINCI+ bude první misí. Po desetiletích se tak do husté, horké atmosféry Venuše dostane sonda. Kosmická loď bude mít průměr asi metr a bude měřit, jak se mění složení atmosféry. Sonda také pořídí fotky povrchu.
Tato pozorování pomohou vědcům zjistit, jak se Venuše v průběhu času měnila, jaká je a byla její vulkanická aktivita a jestli byla planeta v minulosti potenciálně obyvatelná.
„DAVINCI+ nám poskytne měření atmosféry, která bezpodmínečně, kriticky potřebujeme, abychom jednoduše mohli stanovit základní hranice pro jeden ze dvou scénářů pro Venuši: že to bylo vždy tak, jak je dnes, nebo že byla obyvatelná a bylo to zničeno,“ říká vědec Paul Byrne.
VERITAS
Druhá mise, VERITAS, bude mít za úkol pohybovat se na oběžné dráze Venuše a studovat povrch planety. To by mělo přinést informace o její historii a proč je tolik odlišná od Země. Povrch bude mapován pomocí radaru, na základě čehož pak bude vytvořena 3D mapa. Bude sledovat také pohyb tektonických desek a vulkanismus.
Pozorování by tak mohla poskytnout údaje pro budoucí misi přistát na Venuši.
Očekává se, že mise budou zahájeny někdy mezi lety 2028 a 2030, uvedla NASA ve svém prohlášení.
Evropská kosmická agentura zvažuje další sondu k Venuši s názvem EnVision, která by poskytla doplňující data.