Administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa stanovila plán vrátit člověka na Měsíc do roku 2024. NASA však nyní prodloužila termín nejdříve na rok 2025. V úterý to dle agentury Reuters uvedl Bill Nelson, současný šéf vesmírné agentury a bývalý astronaut.
Národní úřad pro letectví a vesmír posunul termín, kdy by se lidé měli opět projít po měsíčním povrchu. Astronauti by se tam měli vydat v rámci kosmického programu Artemis. Ten by měl být odrazovým můstkem k vyslání lidí na Mars, připomíná agentura Reuters.
Na konci října ale agentura termín první mise z programu Artemis, jež bude bez posádky, posunula až na únor roku 2022. Na vině byla pandemie, přírodní katastrofy i další faktory. Právě mise Artemis 1 by dle NASA měla položit základ pro budoucí let s posádkou.
Jako další v pořadí by tedy měla následovat mise Artemis 2, která bude s posádkou, ale kolem Měsíce pouze proletí. Mise Artemis 3 by pak již měla vrátit astronauty na Měsíc. CNN uvedla, že po měsíčním povrchu se navíc poprvé projde žena a člověk jiné barvy pleti.
Kdy k následným misím dojde by mělo záležet mimo jiné na první misi. Nelson ale jako hlavní důvod pro odložení uvedl zpoždění kvůli právním sporům ohledně smlouvy SpaceX na stavbu lunárního vozidla.
„Ztratili jsme téměř sedm měsíců v soudních sporech a to pravděpodobně posunulo první přistání člověka nejspíše nejdříve na rok 2025,“ řekl Nelson na tiskové konferenci. K misi Artemis 3 by tak mělo dojít ne dříve než v roce 2025.
Agentura čelila žalobě od Blue Origin
Svůj podíl na tom mají i vesmírné závody miliardářů. Zakladatel Amazonu a společnosti Blue Origin Jeff Bezos americkou vesmírnou agenturu zažaloval. Zpochybnil její rozhodnutí uzavřít smlouvu na lunární modul v hodnotě 2,9 miliardy dolarů s konkurenční firmou SpaceX Elona Muska.
Rozhodnutí nyní umožňuje agentuře NASA spolupráci se SpaceX na přistávacím modulu obnovit. Dle Nelsona ale společnost prozatím pokračovala na vývoji sama.
Impulsem pro projekt zůstává čínský vesmírný program. „Budeme se snažit být co nejagresivnější, abychom bezpečným a technicky proveditelným způsobem porazili konkurenty,“ dodal.