Sonda NASA pojmenovaná Lucy se vydala do vesmíru na dvanáctiletou výpravu k prozkoumání osmi asteroidů. Sedm z nich sdílí oběžnou dráhu Jupiteru a je považováno za nedotčené zbytky při formování planet. Informuje o tom The Guardian.
Na okružní cestu dlouhou téměř 6,3 miliardy kilometrů vyslala Lucy v sobotu brzy ráno raketa Atlas V. V rámci 12leté mise se sonda podívá do míst, kam se ještě žádný stroj nevydal.
„Jsem prostě nadšený. Tohle je ta nejúžasnější mise,“ řekl pro The Guardian spolupracovník NASA Robert Cabana po startu.
Sonda se vydá mimo jiné k takzvaným Trojánům. Asteroidům, které se vyskytují na oběžné dráze planety Jupiter. Kolem Země proletí Lucy v příštím říjnu a znovu poté v roce 2024.
„Jsou tam hory? Údolí? Jámy? Stolové hory? Kdo ví? Jsem si jistý, že budeme překvapeni,“ dodal Hal Weaver z Johns Hopkins University, který je zodpovědný za kameru na sondě.
Do vesmíru se vydají i Beatles
Lucy je pojmenována po kosterních pozůstatcích lidského předka, který byl nalezen v Etiopii před téměř půl stoletím. Ten však již své jméno dostal po písni Beatles Lucy in the Sky With Diamonds z roku 1967.
Na palubě Lucy se nachází i vzkaz pro budoucí generace – plaketa. Na ní jsou mimo jiné i citáty členů kapely Beatles. Ringo Starr pro NASA nahrál také video, kde vzdal hold svému zesnulému kolegovi Johnu Lennonovi.
„Lucy se vrací zpět na oblohu s diamanty. Johnnymu se to bude líbit. Každopádně, pokud tam nahoře někoho potkáš, Lucy, dej jim ode mě mír a lásku,“ řekl Starr.
Diamanty se nepojí ale jen s názvem. Lucy nese také disk vyrobený z laboratorně vytvořených diamantů. Ten slouží pro jeden z vědeckých přístrojů.
Dle paleoantropologa, který stojí za objevem ostatků Lucy je vzrušující, že „lidský předek, který žil tak dávno, podnítil misi, která slibuje přidat cenné informace o formování naší sluneční soustavy.“