Experti z vědeckého výzkumného střediska amerického národního ústavu pro letectví a vesmír NASA vyvíjejí aplikaci, která bude účinně, rychle a především neinvazivně diagnostikovat onemocnění COVID-19. Vývoj screeningu je nezbytnou součástí řešení současné pandemie, jeho použití je velmi jednoduché a časem pravděpodobně nahradí dosavadní měření teploty před vstupem do uzavřených provozů.
Vědci z NASA z výzkumného centra Ames pracují na vývoji aplikace, která umožní diagnostikovat onemocnění COVID-19 z dechu. Přítomnost nového SARS-CoV-2 bude rozpoznávaná pomocí patentovaných nanosenzorů podobných těm, které kontrolují kvalitu ovzduší v kosmických lodích. Tzv. E-Nos by tak mohl být spolehlivým způsobem na odhalení infekce namísto měření teploty.
„Na E-Nose a nanosenzorických technologiích pracujeme devatenáct let. Zaměřujeme se na stopovou chemickou detekci pro vesmírné aplikace a tuto vyvinutou technologii jsme nyní použili k identifikaci COVID-19. Přenosnost, nízké náklady a neinvazivní charakter zařízení jej činí dokonalým pro komunitní kontrolu přímo na místě, „ uvedla členka výzkumného týmu Jing Liová.
Aplikace měří těkavé organické sloučeniny a plyny uvolňující se při infekci z dechu člověka a rozpoznává je pomocí senzorů, které fungují jako lidský nos. Podle výsledků mnoha studií způsobuje COVID-19 změny právě těkavých organických sloučenin (VOC).
Vědci z Johns Hopkins University a Lawrence Livermore National Lab dlouhodobě pracují na identifikaci specifických VOC v dechu pacientů s COVID-19 a svá zjištění využívají jako biologické podpisy viru. Získaný dechový profil pacientů následně poskytuje data využitelné pro senzory E-Nosu.
Nejnovější prototyp, který vytvořil subdodavatel NASA, společnost Variable, Inc., má funkce bluetooth a aplikaci pro smartphony, která zpracovává, zobrazuje a přenáší údaje snímače. Čipy senzorů jsou zaměnitelné a lze je tak aktualizovat.
„Po dokončení klinických studií a prokázání citlivosti a specifičnosti může být produkt využíván v továrnách, na letištích nebo v obchodech, aby mohla být na těchto místech zjištěna přítomnost infikovaných osob,“ vysvětlila Liová.
„Aplikace představuje neinvazivní a rychlý způsob, jak udržet komunity v bezpečí, protože pandemie stále nekončí. E-Nos bude možné následně využít jako platformu pro zjišťování dalších zdravotních potíží, jakož i ke splnění svého původního cíle, čili monitorování kvality ovzduší v kabině kosmických lodí,“ dodává Liová.