Skupina 13 podezřelých členů gangu byla zbita a upálena davem v hlavním městě Haiti poté, co byla zadržena, když policie prohledávala jejich vozidlo. Informoval o tom server BBC či AP News.
Podezřelí byli údajně biti pneumatikami nasáklými benzínem, pak byli zapáleni. K incidentu došlo v pondělí v hlavním městě Haiti Port-au-Prince.
Haitská národní policie v krátkém prohlášení uvedla, že policisté v městské části Canape Vert v pondělí brzy zastavili a prohledali minibus kvůli pašovanému zboží a podezřelým zabavili zbraně předtím, než byli „bohužel zlynčováni členy populace“. Prohlášení neupřesňuje, jak byli členové davu schopni převzít kontrolu nad podezřelými.
A mob in the Haitian capital beat and burned 13 suspected gang members to death with gasoline-soaked tires after pulling the men from police custody at a traffic stop, police and witnesses said. https://t.co/hmvmVKglFW
— The Associated Press (@AP) April 24, 2023
Násilí jen podtrhuje hněv lidí nad nekontrolovatelnou situací v zemi. Situace v hlavním městě je napjatá a z několika čtvrtí bylo slyšet výstřely. V nedaleké oblasti Turgeau, pár minut jízdy od Canape Vert, kde k incidentu došlo, byla nalezena další spálená těla. Svědci podle AP News uvedli, že policie zabila šest podezřelých členů gangu při přestřelce a že místní obyvatelé odtáhli těla na centrální prostranství a zapálili je.
Kolotoč násilí se stupňuje
Od atentátu na prezidenta Jovenela Moïse v červenci 2021 se Haiti propadlo do kolotoče bezpráví a násilí. Organizace spojených národů ve zprávě zveřejněné v pondělí uvedla, že situace v hlavním městě dosáhla úrovně podobné zemím ve válečném stavu.
Ozbrojené gangy nadále soutěží o rozšíření své územní kontroly. Střety s policií a konkurenčními gangy se „staly násilnějšími a častějšími“, přičemž si vyžádaly mnoho civilních obětí, dodává zpráva podle serveru BBC.
Násilí gangů vedlo jen mezi 14. a 19. dubnem k smrti téměř 70 lidí, včetně 18 žen a dvou dětí, uvádí OSN. Mnoho škol a zdravotních středisek bylo nuceno zavřít a násilí také ovlivnilo přístup ke zboží a službám. „Lidé na Haiti nadále trpí jednou z nejhorších krizí lidských práv za poslední desetiletí a velkou humanitární nouzí,“ uvádí zpráva.
Od zavraždění Moïse je karibský národ veden premiérem Arielem Henrym, kterému se nepodařilo ovládnout gangy. Ty nyní kontrolují odhadem 60 % hlavního města. Henry a představitelé OSN opakovaně vyzývali k nasazení mezinárodních sil na pomoc policii v jejím boji proti zločineckým gangům.
Dosud žádná země nenabídla, že povede takovou misi. Spojené státy se snaží přesvědčit Kanadu, aby se této role ujala, ale premiér Justin Trudeau se tomu zatím brání. Premiér uvedl, že je klíčové zajistit bezpečnost, aby se mohly konat dlouho odkládané volby.