Stovky krajně levicových demonstrantů se v sobotu večer ve východoněmeckém Lipsku střetly s policií. Demonstrace vypukly kvůli trestům odnětí svobody, které soud udělil několika lidem odsouzeným za útoky na neonacisty. Informovaly o tom servery BBC a CNN.
Začátkem tohoto týdne soud v Drážďanech odsoudil čtyři levicové aktivisty, včetně známé studentky označené v německých médiích jako Lina E. Byla považována za vůdkyni krajně levicové skupiny odpovědné za několik let trvající násilnou kampaň proti extrémní pravici, včetně útoků kladivy, železnými tyčemi a baseballovými pálkami.
Clashes broke out again in Leipzig following the scandalous conviction of anti-fascists for combating Nazis. German police blocked a legal demonstration and deployed 10 water canons and three armored vehicles, inciting protesters already outraged at the jailing of Lina E. and… pic.twitter.com/PFGZhdMSQa
— red. (@redstreamnet) June 3, 2023
Čtyři aktivisté byli odsouzeni za násilné činy proti neonacistům k trestům odnětí svobody na dva až pět let. Skupiny sympatizující s Linou E., která pochází z Lipska, proti verdiktu protestovaly.
Antifašistický pochod „Den-X“ plánovaný na sobotu v Lipsku – kde se odehrála většina útoků – byl zakázán. Úřady měly obavy, že představuje hrozbu pro veřejnou bezpečnost. Podle německého listu Der Spiegel tento zákaz organizátoři protestu zpochybnili.
Zakázaná demonstrace se změnila v násilí
Policejní mluvčí uvedl, že se stejně dostavilo kolem 1500 lidí, přičemž zhruba třetina z nich byla „náchylná k násilí“, uvádí BBC.
Policie se nejprve snažila demonstraci vyhovět, ale když se stala násilnou a policisté byli napadeni, úřady zareagovaly silou. Zatčeno bylo pět lidí, všichni němečtí občané ve věku 20 až 32 let, uvedla lipská policie.
Pozdě večer skupina přibližně 300 lidí „házela kameny na policejní stanici a zapalovala barikády“. Pohotovostní síly vybavené několika vodními děly byly „nasazeny ke stabilizaci situace,“ uvedla policie.
V různých částech města byla také hlášena samostatná „násilná“ shromáždění, uvedla policie. Dodala, že „byli napadeni policisté z pohotovostních sil. Stovky policejních jednotek jsou v pohotovosti a připravují se na násilný průběh v této fázi operace.“ Lipská policie vyzvala ke klidu, „aby zabránila další eskalaci situace“.
V pátek policie CNN řekla, že připravují rozsáhlou operaci, která má čelit případným nepokojům. „Všechny informace, které má lipské policejní oddělení k dispozici, naznačují, že demonstranti se v sobotu i přes zákaz shromáždí v Lipsku,“ řekl v pátek CNN mluvčí lipské policie.
Mluvčí dodal, že policie očekávala, že demonstranti z celé Evropy po výzvách na sociálních sítích přijedou do Lipska, a že by to mohla být jejich největší operace za dva roky. Výzvy k protestům v příspěvcích online přišly po tom, co Lina E. (28) dostala počátkem týdne pět let vězení za svou roli v sérii útoků v Lipsku a dalších německých městech.
Pomáhala organizovat útoky
Od svého zatčení 5. listopadu 2020 byla Lina E. v policejní vazbě. Mezi anarchistickými kruhy v Německu se stala ikonou s graffiti „Free Lina“ na budovách v Lipsku, Hamburku a Berlíně. Tři mužští komplicové Liny E. ve věku 28 až 37 let byli odsouzeni k trestu odnětí svobody v rozmezí od dvou let a pěti měsíců do tří let a tří měsíců.
Prokurátoři uvedli, že Lina E. a její tři spoluobžalovaní, známí jako Lennart A., Jannis R. a Jonathan M., jsou zastánci „militantní krajně levicové ideologie“. Provedli útoky na pravicové extremisty v Lipsku a okolí.
Soud zjistil, že tito čtyři aktivisté mezi srpnem 2018 a létem 2020 špehovali a napadali neonacisty a údajné příznivce pravicové scény. Dělo se tak v Lipsku, Wurzenu a Eisenachu v německé spolkové zemi Durynsko. Během akcí bylo zraněno třináct lidí, včetně dvou, kteří utrpěli život ohrožující zranění.
Drážďanský soud potvrdil CNN, že mezi útoky, které Lina E. pomáhala zorganizovat, byl i incident z roku 2020. Při něm skupina 15 až 20 útočníků zbila šest lidí vracejících se z ceremonie u příležitosti 75. výročí bombardování Drážďan ve druhé světové válce. Tato akce pravidelně přitahuje neonacisty a další sympatizanty krajní pravice. Prokuratura uvedla, že několik obětí utrpělo vážná zranění poté, co byly kopány a mláceny obušky.
Soud proti této skupině začal v září 2021 a vyznačoval se nejvyšším stupněm zabezpečení. Vznesená obvinění jsou nejvážnější, s jakou se německá radikální levice v posledních letech potýkala.
Soudce uznal, že pravicový extremismus představuje pro německou společnost větší hrozbu než levicový extremismus, ale řekl, že i zastánci takových názorů mají vlastní práva.