Pouhé tři dny po svém zvolení novým předsedou japonské vládnoucí strany oznámil nastupující premiér Shigeru Ishiba, že plánuje uspořádat 27. října předčasné volby. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Sedmašedesátiletý Ishiba nahradil v pátek v čele Liberálně demokratické strany (LDP) odstupujícího premiéra Fumia Kishidu. V těsném souboji získal více hlasů než kterýkoli z osmi dalších kandidátů.
Japan's incoming prime minister, Shigeru Ishiba, said he will call a general election for October 27 after his victory in a tight leadership race for the ruling Liberal Democratic Party. The vote will decide which party controls parliament's lower house https://t.co/syhLsk2THG
— Reuters (@Reuters) September 30, 2024
Volby se uskuteční o rok dříve a před listopadovými prezidentskými volbami v USA. Rozhodnou o tom, která strana ovládne dolní komoru parlamentu. Vzhledem k tomu, že LDP má parlamentní většinu, bude Ishiba v úterý parlamentem schválen jako premiér.
Ishiba vybírá spolukandidáty do parlamentních voleb
„Je důležité, aby novou vládu co nejdříve posoudili lidé,“ řekl podle agentury Reuters Ishiba na pondělní tiskové konferenci v Tokiu.
Již dříve během dne začal Ishiba vybírat vládní a stranické představitele, kteří se s ním budou ucházet o hlasy v nadcházejících parlamentních volbách. Jsou mezi nimi i dva vlivní bývalí premiéři: Taro Aso jako poradce a Yoshihide Suga jako místopředseda.
Ishiba také požádal Shinjira Koizumiho, populárního soupeře v pátečním souboji o vedení, který se těší přízni japonské veřejnosti, aby zastával funkci šéfa volební strategie. Sanae Takaichi, tvrdá konzervativkyně, kterou Ishiba těsně porazil ve druhém kole pátečního hlasování, však mezi Ishibovými kandidáty nebyla.
Snaha o očištění jména strany po skandálech
Po vítězství v pátečních volbách do čela strany Ishiba prohlásil, že oživí japonskou ekonomiku. Také se bude zabývat bezpečnostními hrozbami a očistí LDP. Její hodnocení totiž v posledních měsících prudce kleslo kvůli veřejným skandálům a vnitřním konfliktům, připomíná BBC.
Mezi tyto skandály patří především odhalení týkající se rozsahu vlivu, který má v LDP kontroverzní japonská Církev sjednocení. Dále také podezření, že stranické frakce v průběhu několika let nedostatečně vykazovaly financování politiky.
Druhá z těchto kontroverzí vyvolala masové pobouření veřejnosti a poškodila politickou pozici tehdejšího premiéra Kishidy. To vedlo k jeho srpnovému oznámení, že nebude usilovat o znovuzvolení do čela LDP.
„V nadcházejících volbách vedení je třeba lidem ukázat, že se strana změní,“ řekl Kishida minulý měsíc na tiskové konferenci, když oznamoval své rozhodnutí nekandidovat na další funkční období. „K tomu jsou důležité transparentní a otevřené volby a svobodná a živá debata.“
Navzdory skandálům zůstává LDP, která vládla Japonsku po většinu poválečné éry, nejpopulárnější politickou stranou v zemi. Japonské akcie v pondělí na začátku obchodování klesly o více než 4 procenta, protože posílil jen a japonské státní dluhopisy vyskočily v reakci na vítězství Ishiby, který je považován za jestřába měnové politiky.
Poslední dva týdny kampaně do jejího čela byly odborníky vnímány také jako konkurz do všeobecných voleb. To znamená, že kandidáti se představili nejen spolustraníkům, ale také veřejnosti ve snaze získat voliče.