NATO ve středu zvolilo nizozemského premiéra Marka Rutteho svým příštím šéfem. Čekají ho nelehké úkoly. Na prahu aliance zuří válka na Ukrajině a nad budoucím postojem Spojených států k transatlantické alianci visí nejistota. Informovala o tom agentura Reuters, US News a další servery.
Rutteho jmenování se stalo formalitou. Jeho jediný soupeř o tento post, rumunský prezident Klaus Iohannis, minulý týden oznámil, že z boje o tento post odstoupil. Nepodařilo se mu získat podporu.
Rutte převezme funkci 1. října od Jense Stoltenberga z Norska, který po deseti letech ve funkci končí.
Rutteho jmenování zpečetili velvyslanci NATO na schůzce v bruselském sídle 32 zemí aliance. Americký prezident Joe Biden a jeho protějšky ho oficiálně přivítají za svým stolem na summitu ve Washingtonu ve dnech 9.-11. července, uvádí US News.
⚡️Official: Dutch PM Mark Rutte Confirmed as New NATO Chief – To Take Office Oct 1 pic.twitter.com/tuhaxlqcs7
— RT_India (@RT_India_news) June 26, 2024
Východoevropské země váhaly
Rutte uvedl, že se těší, až se své funkce ujme „s velkou vervou“. „Aliance je a zůstane základním kamenem naší kolektivní bezpečnosti. Vedení této organizace je zodpovědnost, kterou neberu na lehkou váhu,“ napsal na X.
Poté, co Rutte loni oznámil svůj zájem o tuto funkci, získal brzy podporu klíčových členů Aliance včetně Spojených států, Velké Británie, Francie a Německa. Jiní byli zdrženlivější, připomíná agentura Reuters. Šlo zejména o východoevropské země, které tvrdily, že by funkci měl poprvé získat někdo z jejich regionu.
Nakonec se však postavily za Rutteho, ostrého kritika ruského prezidenta Vladimira Putina a věrného spojence Ukrajiny. Stoltenberg prohlásil, že výběr Rutteho za svého nástupce vřele uvítal.
„Mark je skutečný transatlantista, silný vůdce a tvůrce konsensu,“ řekl. „Vím, že zanechávám NATO v dobrých rukou.“
Jaké výzvy čekají na nového vůdce
NATO přijímá rozhodnutí na základě konsensu. Rutte, který po téměř čtrnácti letech ve funkci premiéra odchází z nizozemské politiky, tak mohl být potvrzen až poté, co ho podpořilo všech 32 členů aliance.
Rutte bude čelit výzvě udržet podporu spojenců v boji Ukrajiny proti ruské invazi a zároveň se bránit tomu, aby NATO nebylo přímo zataženo do války s Moskvou.
Bude se také muset vypořádat s možností, že se po listopadových prezidentských volbách v USA vrátí do Bílého domu skeptik vůči NATO Donald Trump.
Trumpův možný návrat znervóznil vedoucí představitele NATO, neboť republikánský exprezident zpochybnil ochotu USA podpořit ostatní členy aliance v případě jejich napadení.