Nominace na letošní Nobelovu cenu za mír se uzavírají v neděli. Mezi těmi, kteří jsou na ni nominováni, se již potřetí objevila švédská klimatická aktivistka Greta Thunberg, ale i Světová zdravotnická organizace či aktuálně vězněný kritik Kremlu Alexej Navalnyj. Uvedla to agentura Reuters.
Kandidáty na Nobelovu cenu míru mohou navrhnout tisíce lidí – od členů parlamentů po celém světě po bývalé vítěze. Možnost nominací končí v neděli. Nominace však ještě musí projít schválením Nobelova výboru.
Kdo Nobelovu cenu míru získá, rozhoduje právě norský Nobelův výbor zvolený tamním parlamentem. Výbor se k nominacím nevyjadřuje, přičemž jména nominujících a neúspěšných kandidátů jsou tajná po dobu 50 let. Nominující se však mohou rozhodnout své návrhy sdělit.
Podle dotazů agentury Reuters na norské zákonodárce patří mezi letošní nominované Greta Thunberg, která se mezi nominovanými objevila již potřetí, poprvé v roce 2019. Osmnáctiletá Thunberg, která byla jmenována jednou z „nejvýznamnějších mluvčích v boji proti klimatické krizi“, byla v předešlých dvou letech horkým kandidátem. Mimo jiné také založila hnutí Fridays for Future, které dostává ochranu klimatu do veřejného povědomí.
Hlavním tématem poslední doby je celosvětová koronavirová pandemie, není tedy divu, že jedním z nominovaných je i WHO a její COVAX program pro zajištění spravedlivého rozdělení vakcín proti nemoci covid-19.
Ruského opozičního politika Alexeje Navalného nominovali na cenu ruští akademici. Jmenován byl za jeho snahu o mírovou demokratizaci Ruska také norským bývalým ministrem Olou Elvestuenem.
Mezi další nominované patří i Globální aliance pro očkování, díky které se novější vakcíny dostávají i do chudých zemí. Další jména zahrnují běloruské aktivistky (Sviatlana Tsikhanouskaya, Maria Kolesnikova a Veronika Tsepkalo) za jejich boj za spravedlivé volby. Uvedl to jeden z nominujících Geir Sigbjoern Toskedal.
Norská politička Jette Christensen pak jmenovala organizaci bojující za lidská práva Maďarský helsinský výbor (Hungarian Helsinki Committee) a skupinu polských soudců hájících občanská práva IUSTITIA.
„Moje letošní nominace je…pro boj za zachování demokracie jako formy vlády v Evropě,“ řekla Christensen.
Mezi další nominované patří bývalý americký prezident Donald Trump, NATO a organizace OSN pro uprchlíky (UNHCR). Na seznamu je také Aminatou Haidar za její mírumilovnou kampaň za nezávislou Západní Saharu, Mezinárodní vesmírná stanice, Výbor na ochranu novinářů a Světová organizace skautského hnutí.
V loňském roce si Nobelovu cenu míru odnesl Světový potravinový program za boj proti hladu. Laureát roku 2021 bude oznámen v říjnu.