Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj, který v srpnu zkolaboval během letu z Tomsku do Moskvy, byl otráven „nervově paralytickou látkou ze skupiny Novičok.“ Podle serveru BBC to ve svém oficiálním prohlášení uvedla německá vláda.
Navalného let byl odkloněn do Omsku, kde o politického aktivistu tři dny pečovali místní lékaři. Následně byl na žádost svých spolupracovníků převezen do berlínské nemocnice Charité. Němečtí lékaři nyní ve spolupráci s armádními odborníky našli u pacienta prokazatelné známky otravy nervově paralytickou látkou. Tým Alexeje Navalného obvinil z otravy prezidenta Vladimira Putina. Kreml vinu odmítá.
Německá kancléřka Angela Merkel uvedla, že Navalnyj se stal terčem pokusu o vraždu, a že svět bude od Ruska očekávat vysvětlení. „Stojíme před vážnými otázkami, které může a musí zodpovědět výhradně ruská vláda,“ uvedla Merkelová a pokračovala: „Někdo se (Navalného) pokusil umlčet. Jménem celé německé vlády to co nejdůrazněji odsuzuji.“
K odsudku se ve svém vyjádření připojila také Evropská unie. Podle jejích představitelů je nezbytné, aby ruská vláda „pokus o atentát“ transparentně a důkladně vyšetřila. Viníci musejí podle EU čelit spravedlnosti. Evropská unie bude „situaci bedlivě sledovat a projedná její možné dopady“.
Podle ruské strany nejsou obvinění doložena potřebnými důkazy. „Kde jsou fakta, kde jsou chemické vzorce, alespoň nějaký náznak informace?“ uvedla ve svém vyjádření mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova.
Rusko bylo v minulosti podezíráno z několika podobných útoků na své odpůrce. Mezi nejznámější patří případ bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, který v roce 2006 podlehl otravě radioaktivním poloniem. Novičok byl použit před dvěma lety proti jinému bývalému agentovi Sergeji Skripalovi a jeho dceři Julii. Oba útok přežili.