Potisky na tričkách, mikinách nebo sportovním oblečení jsou dnes trendy záležitostí – vyjadřují náš styl, záliby nebo dokonce příslušnost k týmu či komunitě. Ale péče o takové oblečení je trochu věda. Jeden špatný krok v pračce a z oblíbeného kousku může být „rozmazaná“ vzpomínka. Jak tomu předejít? Přečti si naše tipy, které ti pomůžou udržet oblečení s potiskem ve skvělé kondici.
1. Podívej se na štítek, nehádej
První krok je základ – zkontroluj štítek. Výrobci často uvádějí speciální pokyny pro praní, a pokud je ignoruješ, riskuješ. Obzvlášť u sportovního oblečení s funkčními materiály najdeš doporučení, které pračce i tobě ušetří práci.
2. Per naruby, vždycky
Otočit oblečení naruby je zlaté pravidlo. Chráníš tím nejen potisk, ale i samotnou tkaninu. Potisk totiž při kontaktu s bubnem pračky nebo ostatním oblečením dostává zabrat – škrábance, oděrky, a šup, design je pryč.
Tip: Pokud bys chtěl mít vlastní originální tričko nebo mikinu s potiskem, mrkni na web T-shock. Můžeš si tam snadno navrhnout svůj vlastní design – třeba fotku, oblíbený motiv nebo si vybrat z připravených šablon. Ideální pro každého, kdo chce mít na sobě něco, co nikdo jiný nemá!
3. Pozor na teplotu
Sázka na jistotu je 30 stupňů. Vyšší teploty mohou poškodit potisk i materiál. Sportovní oblečení s potiskem bývá navíc vyrobené z funkčních látek, které při vyšší teplotě ztrácejí své schopnosti odvádět pot a rychle schnout. Mikiny a klasická trička sice občas snesou i 40 stupňů, ale raději se drž při zemi.
4. Používej jemné prací prostředky
Zapomeň na agresivní bělidla a silné chemikálie – to je pro potisk smrtící kombinace. Sáhni raději po jemném pracím gelu bez změkčovadel. A pro sportovní oblečení? Speciální prostředky na funkční tkaniny jsou nutnost. Pomáhají totiž zachovat vlastnosti materiálů, jako je prodyšnost a elasticita.
5. Žádná sušička ani tvrdé ždímání
Potisk a sušička nejsou kamarádi. Sušička zahřívá oblečení na vysoké teploty, což může potisk popraskat nebo dokonce sloupnout. To samé platí pro intenzivní ždímání. Raději oblečení šetrně vyždímej ručně nebo nastav nízké otáčky. A sušení? Nejlepší je na vzduchu, mimo přímé slunce.
6. Nepodceňuj prací pytlík
Možná si říkáš, že je to jen pro spodní prádlo, ale není. Pokud máš tričko nebo mikinu s větším nebo plastickým potiskem, ochranný pytlík je skvělá investice. Minimalizuje tření a prodlouží životnost designu.
7. Sportovní oblečení chce extra péči
U sportovního oblečení s potiskem přidej na pozornosti. Pot, bakterie a tělové oleje mohou materiál narušit a způsobit, že potisk rychleji ztrácí barvy. Pravidelné praní po každém intenzivním nošení je must-have, ale nezapomínej na speciální prostředky, které odstraňují zápach a zároveň nenarušují strukturu funkčních vláken.
8. Žehlení? Opatrně!
Potisky a žehlička si moc nerozumí. Pokud už žehlení vyžaduje zbytek trička nebo mikiny, otoč je naruby a potisk nikdy nežehli přímo. A jestli to jde, vyžehlit oblečení ani nemusíš – správným pověšením po praní zabráníš pomačkání.