Před proslulou arénou v neděli protestovaly stovky demonstrantů proti býčím zápasům. V metropoli se konaly poprvé po dvou letech. Aktivisté upozorňují na týrání zvířat, příznivci býčích zápasů je však považují za rituální tradici a zdroj peněz. Informují o tom BBC a AP.
Asi tři stovky demonstrantů se v neděli s transparenty shromáždily před největší arénou pro býčí zápasy světa Plaza de Toros Mexico. Vůbec poprvé po dvou letech se tam totiž tato nebezpečná zábava konala, upozornila televize BBC.
„Mučení není umění!“ křičel dav, když několik hodin před zahájením zápasů postupoval k aréně. „Už žádná smrt nevinným!“ Někteří z protestujících měli na hlavách býčí masky a pomalovali se červenou barvou, aby poukázali na brutalitu zápasů.
Protests as bullfighting returns to Mexico City https://t.co/6LyxTS4TqU
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 29, 2024
„Ať žije svoboda!“ skandovaly bouřlivě tisíce nadšených diváků, když do arény, jež pojme až 40 tisíc lidí, vstoupil populární toreador Joselito Adame. Před arénou probíhal protest převážně pokojně, dohlížela na něj policie.
V jeden moment však napětí vzrostlo, když začali demonstranti házet směrem k aréně kameny a plastové láhve a docházelo k výtržnostem. „Vrazi! Býčí zápasy jsou sadismus!“ křičeli a máchali transparenty. Během nedělních zápasů zemřelo podle agentury AP šest býků.
Je to byznys
„Proč povolili býčí zápasy, když existuje tolik důkazů o následcích, které způsobují živé bytosti, jako je býk?“ nechápal aktivista Guillermo Sánchez, jenž v ruce držel ceduli s nápisem: „sadismus převlečený za kulturu, sport a tradice“.
Býci jsou zpravidla vychováváni k boji, a nakonec najdou svůj konec na hrotu meče zápasníků. Tato prastará praxe je stále legální v některých oblastech Mexika, Francie, Portugalska, Venezuely, Peru, Ekvádoru a Kolumbie.
Společnost Humane Society International upozorňuje, že každý rok zahyne v podobných arénách asi 250 tisíc býků. Jejich usmrcení nevnímají příznivci zápasů jako sport, ale rituální porážku zvířete, které žije královským životem až do dne posledního zápasu.
Téma býčích zápasů je ožehavé i proto, že jde o velké množství peněz a pracovní místa. Průmysl okolo zápasů a chovu býků vydělává kolem sedmi milionů pesos ročně, upozornila asociace chovatelů zvěře pro býčí zápasy. Býčí zápasy vytvářejí asi 800 tisíc přímých pracovních míst, více než 140 tisíc nepřímých a na daních přináší skoro 800 milionů pesos.