Vítězství Donalda Trumpa může být velkou překážkou pro boj s klimatickými změnami. Klimatičtí odborníci očekávají v krátkodobém horizontu významný dopad politiky jeho administrativy na opatření v boji proti oteplování, probíhající změny už však zastavit nemůže. Informují o tom BBC a The Guardian.
Klimatičtí odborníci se obávají kroků, k nimž se Trump odhodlá poté, co usedne v lednu do prezidentského křesla. Trump považuje klimatické změny za podvod. Upřednostňuje fosilní průmysl nad tím zeleným a neuznává Pařížskou dohodu.
Od té už jednou za své vlády odstoupil a klimatologové a aktivisté se obávají, že tak učiní po nástupu do úřadu znovu. Kromě toho podle televize BBC panují obavy, že USA s Trumpem v čele odstoupí od Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu.
Donald Trump's election victory puts a climate change denier back in the White House, poised to dismantle his predecessor's green policies and jeopardize global efforts to curb human-caused warming.https://t.co/jg5Pde9ky3 pic.twitter.com/QvA9vgNc57
— AFP News Agency (@AFP) November 6, 2024
Tato smlouva je základem globálního boje proti oteplování. Její opuštění by bylo velkou ránou pro princip globálních akcí v boji proti klimatickým změnám. Kromě toho se očekává, že Trumpova administrativa zvýší těžbu fosilních paliv.
Republikán je známý tím, že upřednostňuje zisk nad planetou. Na druhou stranu, obnovitelné zdroje energie jsou v USA populární a získaly tam silnou pozici. Trumpova snaha zelenou energii bojkotovat může být podle BBC méně účinná.
Trump už změny nezvrátí
Analytici se obávají, že Trumpova agenda přidá do atmosféry miliardy tun skleníkových plynů, čímž urychlí globální oteplování. USA jsou nyní „neúspěšnou demokracií“ a „velkou hrozbou pro planetu“, tvrdí klimatický vědec Michael Mann.
„Zvolení popírače klimatických změn jako prezidenta je extrémně nebezpečné pro svět,“ cituje list The Guardian Billa Harea, klimatického vědce z Climate Analytics. V celé Evropě pociťují politici i klimatičtí aktivisté kvůli Trumpově zvolení zoufalství.
„Tohle je temný den pro USA i svět,“ uvedl rakouský europoslanec Thomas Waitz. „Na chvíli jsem měla pocit, že se blíží konec světa. Není to tak. Ale zlomené srdce je skutečné,“ vyjádřila se k tomu německá aktivistka Luisa Neubauer.
V pondělí začne summit COP29 v Ázerbájdžánu a zúčastní se ho i delegace prezidenta Joe Bidena. S čímkoli ale bude souhlasit, nebude pro Trumpa závazné. „USA tam nebudou chromou, ale mrtvou kachnou,“ uvedl Richard Klein, expert na politiku a klimatické změny.
Trump bude mít vliv na boj proti klimatickým změnám v krátkodobém horizontu, přechod na zelené energie však podle klimatologů nevykolejí. „Probíhající změny s cílem dekarbonizovat ekonomiku nezastaví,“ potvrdila bývalé šéfka OSN pro klima Christiana Figueres.