Podle nového návrhu předpisů EU budou banky, které drží kryptoměny, nuceny přidělovat digitálním aktivům nejvyšší možný stupeň rizika. Podle zveřejněného návrhu zákona budou muset banky do prosince 2024 přidělit všem svým expozicím vůči kryptoaktivům rizikovou váhu 1250 procent. To znamená, že budou nuceny držet stejné množství kapitálu odpovídající drženým kryptoaktivům. Informovaly o tom servery Decrypt a Coindesk.
Plánovaná pravidla by mohla určit, jak bude tradiční finanční sektor pracovat s digitálními aktivy. Podle návrhu by banky musely zveřejňovat svou přímou a nepřímou expozici vůči kryptoaktivům. Evropská komise pro tento sektor mezitím připravuje jemnější pravidla. Napsal o tom Coindesk.
Navrhovaná riziková váha 1250 procent dává bankám jen malou motivaci k držení kryptoaktiv. Protože – na rozdíl od jiných aktiv, jako jsou hypotéky – by banky musely držet kapitál odpovídající množství kryptoaktiv, které mají.
🔥 🇪🇺 Banks in the EU must give #crypto highest risk rating per new EU rules, making crypto purchases/sales harder.
— CoinStats (@CoinStats) February 13, 2023
Kapitálové požadavky na kryptoměny
Kapitálové požadavky uvedené v požadavcích Basilejského výboru se mají lišit v závislosti na typu sledovaného kryptoaktiva. Jak informoval server Decrypt.
Známé kryptoměny, jako je Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH), by podle dokumentace byly považovány za kryptoaktiva skupiny 2.
Aktiva skupiny 2 pak komise rozděluje do dvou skupin. Skupina A zahrnuje kryptoaktiva, která jsou realizována prostřednictvím ETF nebo jiných derivátů, s nimiž lze obchodovat na regulovaných veřejných trzích. Skupina B, kde tomu tak není.
Aktivům skupiny 2 B bude přiřazena navrhovaná riziková váha 1250 procent. Zatímco na aktiva skupiny 2 A se budou vztahovat nižší požadavky.
Nicméně ostatní formy kryptoaktiv, jako jsou tokenizované verze tradičních aktiv, některé typy stablecoinů, které se nespoléhají na algoritmy pro udržení své ceny, a potenciální digitální měny centrální banky (CBDC) by spadaly pod nižší kapitálové požadavky a byly by považovány za skupinu 1.
Kromě toho budou podle nových pravidel existovat přísná omezení podílu kryptoaktiv typu 2, která budou moci banky držet ve svých rozvahách.
Celková expozice banky vůči kryptoaktivům skupiny 2 nesmí podle navrhovaných pravidel překročit 2 procenta kapitálu banky a obecně by měla být nižší než 1 procento.
V komentáři k tomuto kroku Komise EU zdůraznila, jak „nedávný nepříznivý vývoj na trzích s kryptoaktivy“ učinil zmírnění rizika kryptoaktiv naléhavým, a uvedla, že „stávající pravidla dohledu nejsou navržena tak, aby adekvátně zachytila rizika spojená s kryptoaktivy“.