Největší irský kostel a místo posledního odpočinku Jonathana Swifta se jmenuje katedrála svatého Patrika. Stojí na místě, kde sám svatý Patrik v 5. století údajně pokřtil místní keltské náčelníky.
Fikce nebo ne, je to posvátný kousek trávníku, na kterém byla tato katedrála v letech 1191 až 1270 postavena.
Proč ji navštívit
Katedrála se nachází v historické čtvrti Liberties a je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Irsku a jednou z mála budov zbylých ze středověkého Dublinu. Je známá svým pěveckým sborem, který je nejstarším v Irsku – datuje se až do roku 1432. Vystupuje zde denně od pondělí do pátku během školního roku. Jeho vánoční bohoslužbu si nesmíte nechat ujít, pokud budete zrovna ve městě.
St. Patrick's Cathedral, Dublin pic.twitter.com/yGeGN0xQVA
— Stained Glass Zealot (@glass_zealot) November 3, 2020
Katedrála je plná artefaktů, nejvíce baptisterium, nejstarší část katedrály, která byla dříve pravděpodobně vchodem do stavby. Obsahuje původní dlaždice z 12. století a středověkou kamennou křtitelnici, která se stále používá. Uvnitř samotné katedrály se téměř okamžitě dostanete k hrobkám Jonathana Swifta (autora Gulliverovy cesty) a Esther Johnsonové, jeho dlouholeté společnice, známější jako Stella. Latinské epitafy jsou napsány Swiftem a po celé katedrále jsou různé Swiftovy memorabilie, včetně kazatelny a posmrtné masky.
Cestou kolem kostela uvidíte kříž na kamenné desce, která kdysi označovala místo původní studny svatého Patrika. Zde si podle legendy patron Irska vyhrnul rukávy a pokřtil domorodce. Užijete si také čtyři části stálé expozice Živé kameny, která zkoumá historii katedrály a její přínos pro kulturu Dublinu.
Historie
Přestože zde kostel stojí již od 5. století, stavba pochází z přelomu 12. století. Byla několikrát přestavována, nejvýrazněji v roce 1864, kdy byla zachráněna před zkázou a možná až příliš nadšeně restaurována. Interiér je stejně uklidňující jako exteriér ponurý. Přilehlý malebný park byl kdysi přeplněným slumem, dokud nebyl začátkem 20. století vyklizen.
Je pravděpodobné, že katedrála svatého Patrika měla nahradit Christ Church jako městskou katedrálu, ale tvrdošíjné odmítnutí staršího kostela vedlo k tomu, že tyto dvě katedrály byly od sebe prakticky co by kamenem dohodil. Oddělené pouze městskými hradbami, každá vlastnila práva katedrály diecéze. I když Patrik není tak fotogenický jako jeho soused, pravděpodobně předčí svého atraktivnějšího rivala z historického hlediska.
Stejně jako katedrála Christ Church i tato budova utrpěla poměrně dramatická poškození bouřemi a požáry. Také byla několikrát měněna (nejpochybněji v roce 1864, kdy byly přidány létající opěry, díky novogotickému šílenství, které zachvátilo celý národ). Oliver Cromwell během své návštěvy Irska v roce 1649 přeměnil katedrálu na stáj pro koně své armády, což byla nedůstojnost, které podrobil také četné další irské kostely. V roce 1666 byla Lady Chapel předána nově příchozím hugenotům a stala se známou jako francouzský kostel svatého Patrika. V hugenotských rukou zůstala až do roku 1816.