Intenzivní sucho zasáhlo před prezidentskými volbami většinu amerických států kromě Aljašky, Kentucky a Havaje. Tento týden ho pociťuje více než 150 milionů lidí ve 48 amerických státech. Suchem trpí i Florida, kterou koncem září zasáhl hurikán Helene. Informuje o tom list The Guardian.
Léto se vzdaluje a podzim je v plném proudu. Přesto USA tento týden čelí nebývalému suchu, upozornil projekt US Drought Monitor, na němž od roku 2000 spolupracují vládní agentury s vysokou školou University of Nebraska-Lincoln.
Suchu čelí 45 procent Spojených států včetně Portorika, amerického nezačleněného území. Pociťuje jej více než 150 milionů lidí ve 48 amerických státech. Jde o nárůst o 34 procent od minulého týdne a více než 150 procent od minulého měsíce.
Nearly all of US states are facing droughts, an unprecedented number https://t.co/BZT1Rjw5BH
— Guardian news (@guardiannews) November 5, 2024
Zhruba 54 procent půdy a 318 milionů akrů plodin v těchto státech trpí suchem. Nedostatek vody pociťuji například obyvatelé New Yorku. K tamní situaci se vyjádřil i starosta Eric Adams.
„Newyorčané se v krizových situacích spojují. A právě teď, v době největšího sucha za poslední dobu, je potřeba, aby to udělali a co nejvíce šetřili vodou,“ uvedl Adams s tím, že nařídil úřadům aktualizaci plánů na šetření pitou vodou.
Déšť nemusí stačit
Popsaná realita podle The Guardian ilustruje dopady klimatických změn způsobených lidským spalováním fosilních paliv. Tato zpráva přišla pár dní po zveřejnění studie, podle níž je globální koloběh vody vychýlen z rovnováhy.
Voda se vypařuje a stoupá do atmosféry. Tam cestuje jako vodní pára, než se ochladí, zkondenzuje, a nakonec spadne zpět na povrch jako déšť nebo sníh. Tento proces narušilo hlavně špatné hospodaření s půdou i vodou, napsal server CNN.
Srážky však nejsou lékem na sucho. Trpí na něj například i jihovýchodní oblasti USA, které koncem září zasáhl hurikán Helene a přinesl tam obrovské množství srážek. Když prší příliš intenzivně, půda nemusí déšť absorbovat a zůstává suchou.
„Když opravdu silně prší, voda nepronikne do půdy. Stává se odtokem, který způsobuje povodně,“ vysvětlil Lifeng Luo, profesor enviromentálních věd na Michiganské státní univerzitě. Jinými slovy, voda nesmí přijít najednou, ale postupně.