Svět šokovala zpráva o dvou ženách, které usmrtil žralok u egyptského letoviska Hurghada. Jedné z nich nejprve ukousl ruku a nohu. Expert na webu stanice CNN radí, jak nepřitahovat pozornost žraloků a jak se zachovat v případě, že je již pozdě.
Přestože byl útok žraloka na dvojici žen v egyptském letovisku Hurghada nesmírně brutální, jsou tyto paryby často démonizovány. Neútočí totiž na lidi úmyslně. Pletou si je se svou tradiční kořistí, jako jsou tuleni, hlavonožci či jiné pochoutky plující na hladině. Dravci na člověka navíc často útočí v podráždění či s pocitem ohrožení.
Útoky žraloků na lidi jsou vzácné. Ročně se jich odehraje 70 až 100. Smrtí jich končí 5 až 15. Do moří nebo oceánů přitom ročně zavítají stovky milionů osob.
Nejčastěji k útokům žraloků na lidi podle databáze International Shark Attack File dochází ve Spojených státech. Mezi státy s největším počtem útoků patří Florida, Havaj, Kalifornie, Jižní a Severní a Karolína. Mimo USA pak žraloci nejčastěji útočí v Austrálii a Jižní Africe.
How to survive a shark attack. pic.twitter.com/zBPg3ov4rL
— Ahmed G. AlZaid (@Ahmedalzaid) July 12, 2021
Dalším důvodem, proč vůbec dochází k útokům žraloků, je nezajištěná bezpečnost pobřežních vod. „Bezpečné zóny“ vyhraněné ke koupání jsou mnohdy vyznačeny bójkami či pověšenými sítěmi. Ty však nedosahují dna. Lidé ve vodě neochrání. Ti jsou v podstatě bezbranní.
Vyznačenou zónu kontroluje plavčík. Pokud však žralok napadne člověka, plavčík ho už nezachrání. Jak na sebe tyto dravce zbytečně nepřitahovat a jak se ubránit poradil na webu stanice CNN expert na žraloky Richarda Peirceho.
Oční kontakt a rána do žaber
Žraloci útočí na osamělou kořist nejčastěji v noci, za úsvitu a za soumraku. Proto do vody vstupujeme ve skupinách přes den a večer raději jdeme na drink. Největší riziko představuje krvácení. Žraloci krev vycítí a vystopují ji až ke zdroji, proto do vody nevstupujeme zranění. Ženy s menstruací by se rovněž měly moři vyhýbat.
Koupat se nejdeme ani v případě, že se nám chce na malou. Moč totiž žraloky přitahuje obdobně jako krev. Ženy by rovněž měly před koupáním sundat šperky. Žraloky přitahují, neboť jim odražené světlo připomíná zářící rybí šupiny. Zaujmout je také mohou pestrobarevné plavky.
How to survive a shark attack 🦈 pic.twitter.com/t9cup6rFJw
— hitman 🜲⁶ (@hit__n) March 7, 2021
Při koupání kolem sebe necákáme. Žraloky to přitahuje. Pokud vás žralok napadne, opět platí pravidlo necákat kolem sebe a nedělat prudké pohyby. Provokuje je to k útoku. Peirceho radí zachovat klid. Snažit se dostat za každou cenu na břeh, avšak pomalu a se žralokem udržovat oční kontakt. Predátoři, včetně žraloků, nejraději útočí na nevědomou kořist. Stejně tak se nesnažte hrát mrtvé. Žraloci jsou totiž mrchožrouti.
Pokud nemůžete žralokovi utéct, zbývá už jen přímá konfrontace. Udeřte jej do čumáku, ještě lépe do žáber či očí. Jedná se o citlivá místa a žraloci to nemají rádi.