Po ostrově La Palma na Kanárských ostrovech, kde láva s popelem zničila, na co přišla a kráter dodnes nepřestává chrlit, hlásí vulkanický výbuch Japonsko. K životu se tam probudila vyhlášená hora Aso. Celá oblast je v pohotovosti.
Aso představuje seskupení celkem pěti vyvýšenin a zároveň je největším kráterem na světě. Jeho obvod činí 130 kilometrů. Není divu, že to je atraktivní místo, na které se sjíždějí turisté z celého světa. Na nejvyšší vrchol, horu Takadake (1592m) vede lanovka a ve střediscích si běžně můžete dát Relax v horkých pramenech. Nyní ale sopka opět všem připomíná, že nejde jen o pěknou krajinu k focení, ale nebezpečný živel. V sázce jsou lidské životy!
Udeřila ve středu 11.43 h místního času. Agentury Reuters a AFP informovaly, že v momentě výbuchu Aso chrlila lávu tři a půl kilometru do výšky. Jeden menší výbuch měl být zaznamenán již minulý týden ve čtvrtek. Úřady vyhlásily pátý stupeň ohrožení. Ztráty na životech, ani rozsáhlé škody hlášeny nebyly. Bylo však vydáno varování, aby lidé rizikovou oblast opustili.
„Lidé, kteří se však nacházejí v blízkosti sopky, musí být opatrní a dávat pozor na velké padající skály a na proudy pyroklastického materiálu“, sdělil novinářům Tomoaki Ozaki z japonské meteorologické agentury Kišóčó pro JMA.
Snad se nebude opakovat výbuch o tak ničivé síle, jako tomu bylo před sedmi lety na ostrově Honšů
Sopka, která se nachází v Kumamoto na ostrově Kjúšú, však stále produkuje oblaka popela a nebezpěčné horké plyny. Podle odhadů má přilehlá města sužovat minimálně ještě několik hodin. Naposledy se Aso probrala k aktivitě v roce 2016. Tehdy to bylo nečekaně po devatenácti letech klidu.
Japonsko je obecně hojně vulkanickou zemí. Rozkládá se totiž na tzv. Ohnivém kruhu – skupině seizmických zlomových linií v Tichomoří ve tvaru podkovy. Proto jsou zde přírodní exploze a zemětřesení časté. Nejničivější výbuch v zemi se datuje k roku 2014. Tehdy vytryskla láva na ostrově Honšú. Katastrofu nepřežilo šedesát tři lidí.
Nezbývá než doufat, že nepřijdou další výbuchy, které by měly fatální následky a Japonsku se podaří držet kypění ničivé hmoty pod kontrolou. Nejspíš se teď mnoho cestovatelských nadšenců nějaký čas na Asu nepohrne, i kdyby se stav uklidnil. Je však jen otázkou týdnů a měsíců, než lidem zase otrne a do této ‚jámy lvové‘ se opět odváží.