Ulice v Myanmaru (Barmě) se proměnily ve válečnou zónu. Armáda se znovu pokusila potlačit mírumilovné protesty proti vojenskému puči ostrou střelbou. Zemřelo nejméně 38 lidí. Informuje o tom CNN a další servery.
V zemi se demonstruje od 1. února, kdy armáda provedla převrat a zadržela několik demokraticky zvolených politiků včetně premiérky Aun Schan Su Ťij. V ulicích protestují desítky tisíců lidí. Bezpečnostní složky nejprve demonstrace ignorovaly, jak ale protesty sílily, odpověděla armáda s policií skutečně brutálně. V posledních dnech používají pořádkové síly na demonstranty slzný plyn, zábleskové granáty a ostrou střelbu.
Podle Organizace spojených národů stoupl počet zabitých demonstrantů na padesát, místní aktivisté ale tvrdí, že číslo je mnohem vyšší.
„Dnešek byl nejkrvavějším dnem od převratu,“ řekla na tiskové konferenci ve středu zvláštní vyslankyně OSN Christine Schraner Burgenerová. Uvedla také, že nejméně 1200 lidí bylo na demonstracích zadrženo, přičemž ani jejich příbuzní neví, kde jsou. „Je potřeba využít všechny možné prostředky a tuto situaci zastavit. Mezinárodní komunita se musí spojit a přijmout příslušná opatření,“ řekla.
Burgenerová uvedla, že se zástupci vojenské junty jednala a upozornila je na to, že OSN na ně uvalí přísné sankce. „Na sankce jsme zvyklí a přežili jsme je,“ odpověděli podle ní lidé z armády. „Když jsem jim řekla, že budou izolovaní od celého světa, odpověděli mi: musíme se naučit žít jen s pár přáteli,“ tlumočila jednání vyslankyně.
„Dnes se mnoho velkých měst proměnilo v Náměstí Nebeského klidu,“ napsal na Twitteru arcibiskup Rangúnu a kardinál Charles Bo. Narážel na demonstrace v Číně v roce 1989, které byly vládními silami krvavě potlačeny.
Ve druhém největším městě policie zastřelila devatenáctiletou dívku Angel, která používala na sociálních sítích přezdívku Kyal Sin. Byla zasažena do hlavy, než se stihla ukrýt. Fotografie mrtvé Angel s tričkem s nápisem „Všechno bude v pořádku“ obletěla elektronická média.
USA oznámily, že Washington hledá způsoby, jak zasáhnout. „Jsme otřeseni a znechuceni strašným násilím, které se děje proti lidem, co chtějí mírumilovnou cestou znovu nastolit demokracii v zemi. Vyzýváme všechny země, aby jednohlasně odsoudily brutální násilí, které barmská armáda páchá na vlastních lidech a požadovaly, aby armáda nesla za ztracené životy odpovědnost,“ uvedl na tiskové konferenci mluvčí Bílého domu Ned Price.
K ukončení násilí vyzval i papež František. „Apeluji na mezinárodní společenství, aby jednalo. Naděje lidí v Myanmaru nesmí být potlačovány násilím. Mladí lidé v té krásné zemi musí mít naději na budoucnost, kde nenávist a nespravedlnost budou nahrazeny smířením,“ řekla hlava katolické církve.