Maďarské hlavní město je běžně známé jako město lázní. Budapešťské historické termální lázně napájené přírodními horkými prameny jsou kulisou pro naprosto relaxační dovolenou ve městě.
Není mnoho měst, která by mohla konkurovat Budapešti, pokud jde o samotný počet lázní. Hlavním důvodem, proč Římané poprvé kolonizovali oblast, byly termální prameny, které se zde nacházely. Osmané pak vybudovali okázalé veřejné lázně, které se používají dodnes.
Městské přírodní horké prameny obsahují bohatou směs minerálů, které se tradičně používají k léčbě artritidy, kožních onemocnění či špatného krevního oběhu. Mnoho lázní stále nabízí léčebné terapie, ale návštěvníci často přicházejí pouze relaxovat a obdivovat majestátní novorenesanční nebo osmanskou architekturu lázní.
Termální lázně Gellért
Termální lázně Gellért, původně nazývané Sárosfürdő (bahenní koupel) kvůli vrstvě přírodního bahna, která se usazovala na dně bazénu (předtím, než měl filtrační systém), jsou nyní považovány za jedny z nejhonosnějších městských lázní. Nachází se v nich několik bazénů a parních lázní od příjemných 40 °C až po osvěžujících 19 °C. Zejména krytý bazén je krásným prostředím pro koupání. Nachází se uvnitř secesní budovy a je obklopen zdobenými sloupy a vyhlídkovými balkony, zatímco rozsáhlá prosklená střecha poskytuje prostoru dostatek přirozeného světla.
Termální lázně Széchenyi
Széchenyi jsou největší lázně v Maďarsku a největší léčebné lázně v Evropě. Rozsáhlý komplex 21 bazénů s vířivými chodbami, parními komorami, hydroterapeutickými masážními přístroji a vířivkami jacuzzi vás nadchne. Kromě majestátní novorenesanční architektury jsou tyto lázně odlišné i něčím dalším. Zde se maďarská lázeňská kultura setkává s bujarými párty doplněnými o elektronickou taneční hudbu, ohňovou show a laserová světla. Vstupenky se většinou vyprodávají rychle, takže si je určitě kupte s předstihem a předem se seznamte s pravidly. Je dobré si na místě pořídit SmartPay kartu, kterou pak můžete nabíjet hotovostí na nápoje.
Termální lázně Király
Chlubí se tím, že jsou nejstaršími lázněmi v Budapešti. V roce 1565, za osmanské nadvlády, byly Király přístupné výhradně pro muže. Hlavním lákadlem je výrazná osmiboká vana, která se nachází pod kamennou kupolí, prošpikovanou malými otvory. Ty umožňují proudění světla a dodávají vodě éterickou krásu. Kromě tohoto bazénu z osmanské éry jsou zde také tři menší a moderní jacuzzi.
Termální lázně Lukács
Termální lázně Lukács, které se nacházejí co by kamenem dohodil od Margaret Bridge, jsou pozoruhodné v neposlední řadě svou nenápadnou atmosférou a dostupnou cenou. I když nejsou tak honosné jako některé jiné budapešťské lázně, mají své kouzlo. Nádvoří je lemováno kamennými deskami s vyleptanými vzkazy od návštěvníků, kteří byli vyléčeni místními vodami. Kromě terapie teplým a studeným bazénem je v lázních také himalájská solná místnost, klidný prostor, o kterém se říká, že pomáhá při kožních a dýchacích problémech.
Termální lázně Lukács. Foto: File Upload Bot (Magnus Manske) / CC-BY-2.0 (via Wikimedia Commons)
Veli Bej
Viditelné hliněné potrubí, které přivádí vodu do lázní, je připomínkou historie Veli Bej, která sahá až do osmanské éry. Stejně jako Király má hlavní termální bazén osmiúhelníkový tvar a nachází se pod dramaticky klenutou střechou. Okolo jsou uspořádány čtyři menší bazény s různou teplotou a vířivka jacuzzi. V krásně zrekonstruovaném komplexu máte také k dispozici wellness služby včetně infrasauny, aromatické parní lázně a Kneippových bazénků, kde střídavě pokládáte nohy do horké a studené vody pro stimulaci krevního oběhu a posílení imunitního systému.