Nejméně čtvrt milionu lidí si vystálo obrovskou frontu, aby se mohli poklonit rakvi královny Alžběty II., která ležela čtyři dny v budově parlamentu v centru Londýna. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na úřady.
Ministryně kultury Michelle Donelanová uvedla, že úředníci přesná čísla stále zjišťují. Odhaduje ale, že od 14. září do několika hodin před pondělním státním pohřbem se do nejdelší fronty, jakou kdy většina lidí viděla, postavilo asi čtvrt milionu lidí, kteří se chtěli poklonit královnině rakvi.
About 250,000 people queued to see Queen’s coffin in London, says minister https://t.co/Q3QDTOn6lF
— The Guardian (@guardian) September 20, 2022
Mnoho lidí čekalo až 13 hodin ve frontě, kde se museli bránit podzimnímu chladu a strávit noc podél Temže, aby vzdali úctu zesnulé panovnici. Londýnská záchranná služba uvedla, že zaměstnanci a dobrovolníci se postarali o přibližně 2000 lidí, kteří stáli ve frontě, a 240 jich odvezli k ošetření do nemocnice.
Královna, která zemřela 8. září ve věku 96 let, byla v pondělí pohřbena vedle svého zesnulého manžela prince Philipa a svých rodičů v kapli svatého Jiří na hradě Windsor. Soukromý pohřební obřad následoval po státním pohřbu ve Westminsterském opatství, kterého se zúčastnily stovky světových představitelů a hodnostářů včetně českého premiéra Petra Fialy, a po deseti dnech státního smutku.
Královská rodina bude smutek dodržovat až do 26. září a neočekává se, že by vykonávala oficiální povinnosti. Vlajky na královských rezidencích zůstanou na půl žerdi až do rána po posledním dni královského smutku.
Před hradem Windsor se dnes uklízeči věnovali úklidu a mezinárodní zpravodajské štáby sundávaly své vybavení poté, co se v pondělí v ulicích objevily tisíce lidí, kteří sledovali vojenský průvod doprovázející královninu rakev do kaple svatého Jiří, popsala AP. „Národ se určitě sjednotil. Co se týče včerejšího davu, bylo to opravdu neuvěřitelné,“ řekla 73letá Marion Brettleová. „Myslím, že se celý národ zastavil, přemýšlel, poslouchal a díval se,“ dodala žena.