Haiti bez legitimního vedení zachvátil chaos. Gangy podle svědků rabují a na předměstí metropole Port-au-Prince došlo k přestřelce, během níž zemřelo nejméně deset lidí. Obyvatelé karibského státu začínají pociťovat nedostatek potravin a léků, lodní společnosti totiž po rezignaci premiéra dodávky odklánějí. Informují o tom Anadolu Ajansi a U.S. News & World Report.
Haiti zůstalo bez vedení a jeho obyvatelé napospas chaosu a násilí. Gangy upevnily moc nad hlavním městem a jak se zdá, začaly bojovat mezi sebou. V obci Petion-Ville, na předměstí Port-au-Prince, se dostali civilisté pod palbu.
Během přestřelky mezi ozbrojenci zemřelo nejméně deset lidí, upozornila tisková agentura Anadolu Ajansi. Nejmenovaný svědek viděl těla ležící na ulici, z nichž některá měla průstřely. Mrtvé později odvezla sanitka, úřady to však nekomentovaly.
Ten killed in Port-au-Prince suburb as tensions rise in Haiti @SightMagazine #Haiti #PortauPrince #Haitigangs #Haitilooting #PetionVille #ArielHenry #transitionalcouncil #CatholicChurch #UNICEFhttps://t.co/DPsP2xz9rv pic.twitter.com/AXAfmuoXbT
— Sight Magazine (@sightmagazine) March 18, 2024
Místní policie uvedla, že se do přestřelky nezapojila. Policie na Haiti je slabá, prolezlá korupcí a nemá ani podporu neexistující armády. V zemi není síla, jež by mohla gangy zlikvidovat. Lidé proto berou spravedlnost do vlastních rukou a zakládají ozbrojené skupiny.
Hlášeno bylo i rabování v nedaleké oblasti Laboule. Později zůstaly ulice Port-au-Prince prakticky opuštěné, uvedla televize U.S. News & World Report. Místní elektrárenská služba ohlásila rabování v několika jejích stanicích. Vetřelci si odnesli napájecí kabely, baterie a nějaké dokumenty.
Humanitární krize na spadnutí
Haiti je chudá země oslabená politickou nestabilitou, zmítaná značnou kriminalitou s vysokou úmrtností v důsledku zabití. V posledních měsících se situace zhoršila a přibylo zabíjení, únosů i ozbrojených loupeží.
Haitský premiér Ariel Henry proto burcoval zahraniční politiky do zbraně. Začátkem března odcestoval jednat o nadnárodní bezpečnostní misi do Nairobi. Gangy využily jeho nepřítomnosti, sjednotily se a vzaly útokem dvě největší věznice v zemi.
V čele sjednocených gangů G9 stál Jimmy Chérizer, též známý pod přezdívkou „Barbecue“, bývalý policejní důstojník zodpovědný za několik masakrů během jeho působení v bezpečnostních silách a Henryho odpůrce.
Zločinecká aliance nakonec ovládla a sevřela hlavní město. Henry pod tlakem ze strany USA a gangů rezignoval a zůstal v exilu. Regionální vůdci včetně šéfů gangů už jednají o předání moci. Po těchto událostech se začala od ostrovního státu odvracet lodní doprava s potravinami a léky. V zemi hrozí hlad a šíření nemocí.