Bezpečnostní složky se při potlačování demonstrací v Myanmaru nezdráhají střílet do dětí. Sedmiletou Khin Myo Chit zastřelili při razii v jednom z domů, když si chtěla tátovi sednout na klín, informuje BBC.
Kromě dívenky, která se tak stala nejmladší obětí policejního násilí v asijské zemi, zemřeli při razii ve městě Mandalay ještě další dva lidé. Demonstrace proti nadvládě vojenské junty, která se 1. února Myanmaru zmocnila, nepřestávají, a vojenský režim proto stupňuje násilí.
Její starší sestra vypověděla, že policisté prohledávali všechny domy v jejich ulici. Potom dorazili i do domu její rodiny s tím, že hledají ukryté zbraně. „Vykopli nám dveře,“ řekla pětadvacetiletá dívka. „Zeptali se, jestli jsou v domě ještě další lidé. Táta odpověděl, že ne a oni na to řekli, že lže a začali dům prohledávat.“ V tu chvíli přiběhla vyděšená nejmladší dcera a chtěla si otci sednout na klín. Ozbrojenci na ni zamířili a vystřelili.
„Strašně mě to bolí, tati“
Její otec U Maung Ko Hashin Bai posléze pro noviny Myanmar Muslim Media řekl, že dcera zemřela asi půl hodiny poté v nemocnici. „Strašně mě to bolí, tati,“ byla její poslední slova. Policie také zmlátila a zatkla jeho devatenáctiletého syna.
Nezisková organizace Save The Children upozornila, že mezi oficiálně 164 zabitými pořádkovými silami při demonstracích a raziích je už dvacet dětí. Barmská organizace Assistance Association For Political Prisoners (AAPP) nicméně tvrdí, že zemřelých je ještě zhruba o sto více, než se uvádí.
Organizace Save The Children uvedla, že je smrtí malé dívky „naprosto zděšena“. Stalo se tak zhruba den poté, co policisté při protestech zastřelili čtrnáctiletého chlapce.
„Smrt těchto dětí je obzvlášť znepokojující z toho důvodu, že byly zabity doma, kde by měly být v bezpečí. Děti umírají v Myanmaru skoro denně a je to důkaz, že pro bezpečnostní složky nemá lidský život absolutně žádnou cenu,“ uvedla organizace. Vojenská junta se k případu doposud nevyjádřila.
Mezitím vládnoucí režim propustil zhruba 600 uvězněných lidí, většinou jde o univerzitní studenty. Podle AAPP bylo zatím při protestech uvězněno zhruba dva tisíce lidí. Demonstranti v největším městě Rangúnu naplánovali tzv. tichou stávku a požádali lidi, aby všichni zůstali doma.
Vojenská junta provedla převrat v zemi 1. února, údajně kvůli zmanipulování listopadových parlamentních voleb. Zatkla demokraticky zvolenou premiérku Su Ťij a obvinila ji z korupce, premiérku čeká soud.