Lidé často považují pouště za nesnesitelně horká místa. Překvapivě mohou být ale docela chladné. Sestavili jsme seznam některých nejneuvěřitelnějších pouští na světě, abyste viděli, jak rozmanitá to mohou být místa.
Poušť Namib – Afrika
Poušť Namib, která se rozkládá v délce 1 931 kilometrů, je jednou z nejstarších na planetě – nejméně 55 milionů let. Nachází se podél atlantického pobřeží Afriky v zemích Namibie, Angola a Jižní Afrika. Přestože je to poušť, je obývána působivou řadou flóry a fauny, včetně pouštních slonů, kteří vydrží celé dny bez vody.
Poušť Atacama – Jižní Amerika
Poušť Atacama, která se nachází západně od And podél tichomořského pobřeží v Peru a Chile, je známá jako „nejsušší místo na Zemi“. Od té doby, co se vedou záznamy, některé části pouště nikdy nezaznamenaly ani kapku deště. Tato skutečnost vás může vést k domněnce, že tato oblast je bez života. Není to pravda. Více než milion lidí nazývá tuto poušť domovem. Vzhledem ke své poloze podél pobřeží je Atacama chladnější než většina pouští a je často zahalena mlhou.
Sahara – Afrika
Sahara, která pokrývá většinu severní Afriky – 3,6 milionu čtverečních mil – je třetí největší pouští na planetě. Zatímco mnoho lidí si představuje nádherné písečné duny, tyto ve skutečnosti tvoří jen malou část její rozlohy. Krajina je primárně tvořena skalnatou půdou neboli neplodnou zemí se skalnatými plošinami. Najdete zde také malé louky pastvin (i když řídké), keře pouštní odrůdy, hory a solné pláně. Sahara je také domovem působivé řady flóry a fauny, včetně několika druhů lišek.
Poušť Gobi – Čína/Mongolsko
Poušť Gobi se rozprostírá v částech jižního Mongolska a severozápadní Číny. Je známá svou rolí v Mongolské říši a důležitými zastávkami podél Hedvábné stezky. A také svými extrémními teplotami až 50 stupňů Celsia v létě a extrémně nízkými teplotami v zimě. Oblast je bohatá na zkameněliny, včetně dinosauřích vajec. Potkat tu můžete velbloudy dvouhrbé, sibiřské kozorožce či hnědé medvědy.
Mohavská poušť – Nevada/Kalifornie
Mohavská poušť pokrývá části jihovýchodní Kalifornie a jižní Nevady, spolu s malými částmi severozápadní Arizony a jihozápadního Utahu. Tato poušť je identifikovatelná podle chráněných stromů Joshua. Neuvěřitelné Údolí smrti, které se nachází v Mohavské oblasti, je ve skutečnosti 86 metrů pod hladinou moře. Mojave je také domovem ohromujícího státního parku Valley of Fire a mnoha měst a muzeí, což z ní činí velmi oblíbenou turistickou destinaci.
“During the Paleozoic era the Mojave Desert was covered by shallow seas, as evidenced by fossil marine creatures in limestone and dolomite. These fluctuating seas deposited thousands of meters of sediment that can be seen in banded mountains throughout the Mojave.” pic.twitter.com/28MT3kIYfE
— The Outwaters (@TheOutwaters) March 7, 2023
Antarktická poušť – Antarktida
Zimní tma, chlad, led – to by mohla být některá ze slov používaných k popisu kontinentu Antarktida. Ale věděli jste, že do tohoto seznamu můžete přidat poušť? Je to pravda – Antarktida nemá dostatek srážek, aby se kvalifikovala jako cokoliv jiného než poušť. To málo sněhu, které dostane, nikdy neroztaje a nezmění se v led. Kromě mechu a řas zde nenajdete žádnou flóru. Co se týče zvířat, uvidíte velryby, tuleně a samozřejmě tučňáky.
Sonorská poušť – USA/Mexiko
Sonorská poušť, rozprostírající se v částech Arizony, Kalifornie a Mexika, je překrásnou krajinou plnou endemické fauny a flóry, včetně kaktusů Saguaro a Organ Pipe. Oblast je také bohatá na kulturu s mnoha indiánskými kmeny, které ji nazývají domovem. Významná města jsou Phoenix a Tucson. Mezi atrakce patří mnoho národních parků, jako je Národní park Joshua Tree či útočiště pro divokou zvěř Kofa National Wildlife Refuge, které chrání pouštní ovci tlustorohou.