Na Havaji vybuchla po sérii nedávných otřesů poprvé za téměř 40 let největší aktivní sopka na světě Mauna Loa. Láva se naštěstí nedostala přes její vrchol, obyvatelům ostrova tak zatím bezprostřední nebezpeční nehrozí. Situace se však může změnit, neboť erupce je teprve na svém začátku. Informovala o tom stanice CNBC a televize CNN.
Největší aktivní sopka na světě Mauna Loa na Havaji vybuchla včera krátce před půlnocí havajského času (před 11:00 SEČ). Havajská vulkanická observatoř provozovaná Americkou geologickou službou (USGS) uvedla, že se jedná o první erupci sopky od roku 1984.
Podle USGS bezprostřední nebezpečí obyvatelům ostrova zatím nehrozí. Láva se totiž nedostala přes vrchol sopky. Agentura však varovala, že erupce je v počáteční fázi a situace se ještě může změnit.
World’s largest volcano erupts in Hawaii.
— AFP News Agency (@AFP) November 29, 2022
The world’s largest active volcano burst into life for the first time in 40 years, spewing lava and hot ash Monday in a spectacular display of nature’s fury by Mauna Loa in Hawaiihttps://t.co/VYhqoFTvX8 pic.twitter.com/lob8fAJRGH
„V tuto chvíli se proudy lávy pohybují v oblasti vrcholu a obyvatele ve směru úpatí sopky neohrožují,“ stojí v prohlášení USGS. Agentura ale upozornila, že se k nim mohou snášet sopečné plyny a jemný popel.
„Lidé s respiračními chorobami by měli zůstat uvnitř, aby se vyhnuli vdechování částic popela,“ varoval podle CNN úřad v hlavním městě Havaje Honolulu. Každý, kdo se vydá ven, by si měl zakrýt nos a ústa maskou či nějakou látkou.
Situaci bedlivě pozoruje americký Federální úřad pro letectví. Pro letový provoz vydá doporučení, jakmile bude určena velikost sopečného popela v ovzduší. Letecký dopravce Southwest Airlines zrušil už pět letů do metropole. Cestující na letištích by se měli informovat o aktuální situaci.
Stav připravenosti
Agentura podle CNBC obyvatelům v okolí vulkánu sdělila, aby zkontrolovali svou připravenost v případě změny k horšímu. Také mají kontaktovat civilní obranu v okrese Hawaii County, která jim poskytne další informace.
„Na základě minulých událostí víme, že rané fáze erupce Mauna Loa mohou být velmi dynamické,“ uvedla observatoř s tím, že výskyt a pohyb lávových proudů se může rychle měnit. Láva se podle observatoře nesmí dostat přes kalderu Moku’āweoweo. Pokud se přes její stěnu dostane, může nastat rychlý pohyb po svahu.
Erupce následuje po týdnech varování kvůli četným zemětřesením. USGS uvedla, že obavy nastaly už v polovině září, kdy se nejprve zvýšil počet zemětřeseních na 10 až 20 za den a následně na 40 až 50 za den.
Malá zemětřesení provázejí i současnou erupci, jak magma vytváří svým pohybem tlak na okolní horniny. Erupce může trvat den, ale také týdny nebo dokonce měsíce. V roce 1984 trvala tři týdny a proud lávy se valil ze svahu hory na město Hilo.
Dnes žije na největším havajském ostrově 200 000 lidí, což je oproti období před 38 lety dvojnásobek. Lávě může sice trvat týdny až měsíce, než se dostane do Hilo či dalších měst na východě ostrova, lidé však musejí být na evakuaci připraveni.