Největší pozemský teleskop na světě ALMA v Chile napadli hackeři. Kybernetický útok, k němuž došlo o víkendu, přiměl podle webu Pledge Times personál přerušit výzkum vesmíru. K poškození antény či nashromážděných dat nedošlo. Nefungují ani webové stránky observatoře a emailové služby jsou funkční jen částečně. K útoku se nikdo nepřihlásil.
Největší teleskop na světě ALMA napadli v sobotu ráno hackeři. Vedení observatoře to oznámilo až ve středu. Personál přiměl incident pozastavit pozorování vesmíru, k poškození antény či nashromážděných dat naštěstí nedošlo, napsal server Pledge Times.
Nefungují rovněž webové stránky observatoře a emailové služby jsou funkční pouze omezeně.
ALMA Services Affected by Cyberattack | Last Saturday, October 29, at 6:14 AM, the ALMA observatory in Chile suffered a cyberattack on its computer systems, forcing the suspension of astronomical observations and the public website.
— ALMA Observatory📡 (@almaobs) November 2, 2022
Ke kybernetickému útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Stejně tak není jasné datum obnovení plné funkčnosti observatoře.
„Minulou sobotu 29. října utrpěla observatoř ALMA v Chile kybernetický útok na své počítačové systémy,“ uvedla observatoř na svém Twitteru. „Zatím není možné odhadnout datum, kdy se bude možné vrátit k pravidelným aktivitám,“ stálo dále v prohlášení.
Zmizení britského vědce
ALMA na sebe v poslední době stahuje mediální pozornost, nečekaný hackerský útok totiž není jedinou podivnou událostí, která se v observatoři odehrála. V polovině září zde zmizel britský astronom Thomas Marsh.
Od té doby se vědce nepovedlo najít. Stanice BBC začátkem října informovala, že pátrání stále pokračuje. To je ovšem obtížné kvůli hornatému terénu ve vysoké nadmořské výšce.
Jeho rodina policii sdělila, že to byl zkušený chodec, který dokázal překonat poměrně velké vzdálenosti. Oto překvapivější jeho zmizení je.
ALMA (Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array) se nachází na náhorní plošině Chajnantor v poušti Atacama. Ta je díky čisté atmosféře, nízkým výskytem deště a malou vlhkostí ideální k pozorování kosmu.
Observatoř tvoří 66 radioteleskopů o průměru 12 až 7 metrů, které dohromady tvoří jakýsi gigantický radioteleskop.
ALMA zkoumá ty nejvzdálenější části vesmíru, které mohou vědcům objasnit jeho vznik, stejně tak jako Webbův teleskop v kosmu.
Observatoř provozují kromě Chile také Spojené státy, Kanada, Japonsko, Tchaj-wan a Evropská jižní observatoř. Právě na ní pracoval pohřešovaný Marsh jako hostující astronom.
V observatoři ALMA pracuje 300 profesionálů, včetně 40 počítačových inženýrů a techniků. Ti mají na starosti správu výkonných počítačů, serverů, skladovacích center a displejů.