Společnost ALG Energy uzavře uhelnou elektrárnu Loy Yang A v australském státě Victoria o 10 let dříve, než plánovala. K tomuto rozhodnutí došlo po změnách ve vedení firmy, která postupně přejde na obnovitelnou energii. Informovala o tom stanice BBC News a deník The Guardian.
Společnost ALG Energy podle BBC News ve čtvrtek oznámila, že uhelnou elektrárnu Loy Yang A uzavře o 10 let dříve, než původně plánovala. Začátkem tohoto roku se totiž stal jejím největším akcionářem firmy australský miliardář Mike Cannon-Brookes, který tento krok prosadil.
Původně měl být komplex uzavřen v roce 2048, podle aktualizovaného plánu skončí jeho provoz již v roce 2035.
Australia’s most-polluting coal plant to shut decade earlier than planned https://t.co/ZNObhV5pIM
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 29, 2022
Austrálie je jedním z největších globálních producentů emisí na obyvatele a v klimatické politice ji zbytek světa dlouho považoval za opozdilce. Společnost ALG Energy je největším dodavatelem elektřiny a současně znečišťovatelem v zemi.
Podle nejnovějších údajů elektrárna Loy Yang A vypustila do atmosféry v letech 2019 až 2020 16,6 milionu tun skleníkových plynů. Ve stejném období jich Austrálie uvolnila do ovzduší 513,4 milionu tun.
„Uzavření elektrárny je hlavním krokem vpřed na cestě k dekarbonizace Austrálie,“ řekl generální ředitel ALG Damien Nicks.
Společnost přejde na obnovitelné energie
ALG Energy vlastní několik největších elektráren v Austrálii a přispívá asi k 8 procentům emisím v zemi. Elektřinu dodává do velké části Victorie.
Společnost informovala o své strategii postupně přejít na obnovitelné zdroje energie. Oznámila, že vybuduje největší portfolio obnovitelné energie a její největší zásoby v Austrálii.
Patricia McKenzie z ALG Energy podle The Guardian řekla, že společnost má ambice do roku 2036 uspokojit poptávku svých zákazníků i přes uzavření elektrárny Loy Yang A.
Podle odhadů přechod na obnovitelnou energii ALG Energy znamená investici ve výši až 20 miliard dolarů.
„Naším cílem je mít do roku 2030 až 5 gigawattů nových obnovitelných zdrojů,“ dodala McKenzie s tím, že primární investice půjdou do baterií, větrné a solární energie.
Australská nezisková organizace The Climate Council uvedla, že rozhodnutí ALG je důkazem, že uhlí již není v Austrálii z komerčního hlediska životaschopné.
„Uhlí nemůže obnovitelné energii cenově konkurovat. Také je nepružné, zastaralé, nespolehlivé a neefektivní,“ domnívá se mluvčí The Climate Council Greg Bourne.