Nejvyšší soud Spojených států ve středu oznámil, že se bude zabývat stížností čínské sociální sítě TikTok proti zákonu, který nařizuje její zákaz v USA, pokud do ledna neskončí v americkém vlastnictví. Největší americký soud se tak postavil mezi Kongres, který má obavy o národní bezpečnost, a představitele TikToku popírající vazby na čínskou vládu. Informují o tom Al-Džazíra a CNN.
Soud stanovil termín ústního projednání argumentů všech stran na 10. leden, tedy devět dní před vypršením zákonem stanovené lhůty, do které musí čínská soukromá společnost ByteDance prodat TikTok, upozornila televize Al-Džazíra. Pokud tak neučiní, sociální síť už nebude moci používat 170 milionů mladých Američanů, z čehož mnozí se na platformě živí jako tvůrci obsahu.
TikTok se obrátil na Nejvyšší soud poté, co jeho žádost o dočasném zablokování legislativy o zákazu zamítl odvolací federální soud.
The US Supreme Court said it will hear TikTok’s challenge to a law that would ban the social media app if it isn’t sold by its Chinese parent company, scheduling arguments on an unusually expedited basis for Jan. 10.https://t.co/DDlUuJuXkA pic.twitter.com/3GTrA92MQ6
— Bloomberg Law (@BLaw) December 18, 2024
Televize CNN upozornila na překvapivou rychlost, s jakou Nejvyšší soud případ přijal k prozkoumání. Obvykle totiž nejprve prozkoumá písemné přepisy brífinků všech zainteresovaných stran, než se rozhodne, zda vyslechne ústní argumenty. V tomto případě však celý proces výrazně urychlil.
Nejvyšší soud také uvedl, že zvážení, zda zákon o zákazu zablokovat, odkládá až do dne ústních argumentů, a stanovil, že soudci mohou vynést verdikt pouhé dny před vejitím legislativy v platnost. Tak se stane 19. ledna.
Trump nebude mít neomezené možnosti
Mluvčí TikToku Michael Hughes v prohlášení uvedl, že společnost rozhodnutí Nejvyššího soudu uvítala a je jím potěšena. „Věříme, že soud shledá zákaz TikToku protiústavní, takže více než 170 milionů Američanů na naší platformě může nadále uplatňovat svá práva na svobodu projevu,“ stálo ve vyjádření.
TikTok se snaží o dočasné zablokování zákona před znovuzvolením nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten se sešel s šéfem platformy Shou Zi Chewem ve svém luxusním sídle Mar-a-Lago na Floridě a několik hodin předtím na tiskové konferenci novinářům sdělil, že jeho politika vůči TikToku by mohla být „mírnější“.
Trump již dříve avizoval, že se postaví proti zákonu o nuceném prodeji sociální sítě, přestože se ji během svého prvního funkčního období neúspěšně pokusil zakázat.
TikTok se snaží zákon zablokováním pozdržet až do převzetí moci Trumpem 20. ledna. Doufá, že se proti němu postaví. Jeho možnosti však budou omezené, protože není neomezeným vládcem Ameriky, ale pořád má své slovo Kongres. A v něm sedí mnoho republikánů, kteří si přejí konec TikToku ve státech.