Nejvyšší soud v Mexiku dekriminalizoval potraty. Učinil tak dva roky poté, co legalizoval interrupci v jednom severním státě. Mexický soud uvedl, že odepření možnosti potratu porušovalo práva žen. Mexiko jde opačnou cestou než USA, kde jednotlivé státy postupně přístup k potratům omezují či zakazují. Latinská Amerika je potratům celkově otevřenější. Informují o tom BBC a Al-Džazíra.
Nejvyšší soud v Mexiku celostátně zrušil postihy za potrat. Odepření interrupce totiž podle verdiktu porušovalo práva žen. Tohle rozhodnutí je v kontrastu s přístupem v USA, kde se jednotlivé státy vyslovují proti potratům.
„V případech znásilnění nemůže být žádná dívka nucena stát se matkou, ani její rodiče, ani její opatrovníci,“ cituje televize BBC prohlášení šéfa mexického nejvyššího soudu Artura Zaldívara, podle něhož je prioritní chránit nezletilé dívky.
Mexico has become latest Latin American country to join the ‘green’ wave, a movement to loosen abortion restrictions. https://t.co/thrEzFVMTu
— Al Jazeera English (@AJEnglish) September 7, 2023
Tohle nařízení přišlo dva roky po dekriminalizaci interrupce ve státě Coahuila na severu země. Dva roky starý rozsudek odstartoval zdlouhavý proces legalizace potratů v jednotlivých státech. Minulý týden tak učinil stát Aguascalientes.
Stal se tak 12. z celkových 31 států, který zrušil postihy za umělé přerušení těhotenství. Jako první dekriminalizovalo potraty hlavní město Mexika před patnácti lety. Tento krok podle stanice Al-Džazíra oslavují lidskoprávní organizace.
Latinská Amerika je potratům otevřená
Aktivistka za práva žen Sara Lovera vysvětlila, že mnoho žen kvůli legalizaci potratů stát od státu nemělo přehled, protože místní úřady nevedly žádné propagační kampaně. „Proto je rozhodnutí nejvyššího soudu tak důležité,“ řekla.
Rozhodnutí soudu zřejmě rozhněvá katolickou církev. Mexiko je druhým nejkatoličtějším národem v Latinské Americe. Vliv církve v zemi však v posledních letech klesá a stát se dnes považuje za sekulární.
Trend legalizace potratů hýbe celou Latinskou Amerikou. Interrupce je legální v Kolumbii, Uruguayi, na Kubě a v Argentině, kde však může změnit kurz favorit mezi kandidáty na prezidenta, „argentinský Trump“ Javier Milei.
Některé státy povolují potraty pouze v případech znásilnění či ohrožení zdraví. A v některých zemích, které je nezakazují, jsou kvůli neochotě lékařů hůře dostupné. Úplně je zakázala Dominikánská republika, Haiti, Salvador či Honduras.