Nejvyšší soud v USA se bude zabývat otázkou, zda obecní vyhlášky, které zakazují bezdomovcům tábořit na veřejných pozemcích, porušují ústavu. Informuje o tom AP News, NBC News a další servery.
Soudci budou přezkoumávat rozhodnutí odvolacího soudu, podle nějž jsou vyhlášky v Grants Pass ve státě Oregon zakázány podle 8. dodatku ústavy. Předmětné rozhodnutí vydal 9. obvodní odvolací soud USA se sídlem v San Francisku v roce 2022 a vztahuje se na všech devět států v jeho jurisdikci, včetně Kalifornie. V několika z těchto států žije velké množství lidí bez domova.
The Supreme Court will decide whether local anti-homeless laws are 'cruel and unusual' https://t.co/agbVl1Lqnj
— The Associated Press (@AP) January 12, 2024
Mezi těmi, kdo žádají Nejvyšší soud o zrušení rozhodnutí odvolacího soudu, jsou místní úředníci v Los Angeles, San Franciscu, Phoenixu a dalších městech, píše NBC News.
Odvolací soud rozhodl, že Grants Pass, které leží asi 250 mil jižně od Portlandu, nemůže „vymáhat svá nařízení proti táboření proti bezdomovcům za pouhé přespání venku s elementární ochranou před živly nebo za přespání v autě v noci, když nemají ve městě jiné místo, kam by mohli jít“.
Samostatný senát 9. obvodu rozhodl v oregonském případě, že Grants Pass nemůže prosazovat místní vyhlášky, které zakazují bezdomovcům „používat deku, polštář nebo kartonovou krabici na ochranu před živly“. Rozhodnutí platí pro devět západních států: Aljašku, Arizonu, Kalifornii, Havaj, Idaho, Montanu, Nevadu, Oregon a Washington.
Obě rozhodnutí, stejně jako verdikt z roku 2018 v případu z Boise ve státě Idaho, konstatují, že trestání lidí za spaní na ulici, když není k dispozici žádný alternativní úkryt, představuje „kruté a neobvyklé trestání“ v rozporu s ústavou.
Bezdomovců v Americe přibývá
Volení představitelé naléhali na soudce, aby se případem zabýval. Rozsudky podle nich komplikují jejich úsilí o vyklizení stanových táborů s bezdomovci. Takové tábory už dlouho existují ve městech na západním pobřeží, ale v poslední době jsou stále častější po celých USA. Federální počet bezdomovců dosáhl v loňském roce 580 000. Důvodem je nedostatek dostupného bydlení, pandemie, která ekonomicky rozvrátila domácnosti, a nedostatečný přístup k léčbě duševního zdraví a závislostí.
„Rozhodnutí 9. obvodu přispěla k rostoucímu problému táboření ve městech na Západě. Tato rozhodnutí jsou právně špatná. Svázala ruce místním samosprávám při řešení naléhavé krize bezdomovectví. Tragédií je, že tato rozhodnutí ve skutečnosti poškozují právě ty lidi, které mají údajně chránit,“ uvedl v prohlášení Theane Evangelis, právník Grants Pass.
Lidé bez domova a jejich obhájci viní místní politiky z krutosti, když tábory vyklízejí. Jde podle nich o plýtvání penězi daňových poplatníků. Říkají, že řešením je více bydlení, nikoliv represe.
„Soud se zabývá otázkou, zda mohou města trestat obyvatele bez domova jen za to, že nemají přístřeší,“ uvedl v prohlášení Ed Johnson, právník lidí bez domova, kteří napadli nařízení v Grants Pass. „Nicméně někteří politici a další osoby cynicky a falešně obviňují soudní orgány z toho, že zapříčinily krizi s bezdomovectvím. Jen proto, aby odvedli pozornost veřejnosti a odvrátili vinu za roky neúspěšné politiky.“
Města od Los Angeles po New York podle AP News zvýšila úsilí o vyklizení těchto tábořišť. Veřejnost tlačí na města, aby tento problém řešily, podle některých obyvatel v nich vznikají nebezpečné a nehygienické životní podmínky. Navzdory desítkám milionů dolarů vynaložených v posledních letech se zdá, že se počet stanů postavených na chodnících, v parcích a u dálničních sjezdů příliš nesnížil.