Každý o nich slyšel. Až je uvidíte, budou vám připadat povědomé, protože jste je nesčetněkrát viděli na fotkách. Přesto stojí tato ikonická místa v Egyptě za osobní návštěvu, protože jejich majestátnost si plně uvědomíte až na vlastní oči.
Chrám v Luxoru
Tento obrovský chrámový komplex se liší od většiny archeologických památek v Luxoru tím, že nebyl zasvěcen jedinému faraonovi nebo bohu. Byl postaven jako obřadní chrám pro korunovaci egyptských vládců. Je to přehlídka s alejí soch sfingy s lidskou hlavou, která vede ke vchodu, kde vás uvedou dvě široké pískovcové věže zdobené vyřezávanými hieroglyfy a bitevními scénami. Uvnitř najdete tyčící se sochy bohů, nekonečné sloupy a kolonády, stejně jako zajímavé zbytky vnitřních staveb, například kaplí.
Chrám v Karnaku
Karnak je po pyramidách v Gíze druhým nejnavštěvovanějším místem v Egyptě. A není těžké pochopit proč. Je naprosto epický a pokrývá oblast velikosti vesnice. Dokonce i název Karnak je odvozen z arabského „khurnak“, což znamená opevněná vesnice. V jedné fázi byl spojen s chrámem v Luxoru 2,5 km dlouhou alejí soch sfingy, z nichž některé jsou stále nedotčené. Je také jedinečný v tom, že byl stavěn téměř dvě tisíciletí a někteří z bohů zastoupených v pozdějších částech nebyli známí těm, kdo postavili části dřívější.
Údolí králů
Je to pravděpodobně jedno z nejznámějších starověkých míst v Egyptě, zdroj veškeré tradice neobjevených hrobek naplněných bohatstvím, kletbami mumií a pověstmi o vykradačích hrobek. Zde je hrobka Tutanchamona, objevená ve 20. letech 20. století, která je dodnes pro archeology místem vykopávek, průzkumů a konzervace. Dostanete se sem z Luxoru lodí a poté po silnici. Je to místo spálených pouštních kopců, kde budete mít pocit, že vás celá tisíciletí pohltí, když sestoupíte do chladných, bezvadně zachovalých hrobek, jejichž ozdobné reliéfy vypadají téměř stejně jako v době, kdy byly vyřezávané a malované.
Klášter svaté Kateřiny
Klášter svaté Kateřiny stojí na úpatí tří mohutných hor na Sinajském poloostrově, z nichž jedna, Džabal Músa (také známá jako hora Sinaj), byla horou, na níž prý dal Bůh Mojžíšovi deset přikázání. Stavba působí jako portál do jiného světa. A svým způsobem je, obsahuje nenahraditelná umělecká díla a předměty, od mozaik přes kalichy, rukopisy až po ikony, které jsou jedny z nejstarších dochovaných křesťanských obrazů kdekoli na světě. Jeho knihovna, která funguje od 6. století našeho letopočtu, je nejstarší nepřetržitě fungující na světě a její sbírce starověkých textů konkuruje pouze Vatikán.
Řeka Nil
Tato zdánlivě nekonečná řeka, která protékala 11 africkými zeměmi, od Tanzanie po Egypt, přispěla k utváření starověké egyptské civilizace. Vrstvy bahna unášené po proudu a usazené podél jeho břehů způsobují, že poušť kvete. Staří Egypťané mohli pěstovat a obchodovat s plodinami, jako je pšenice, cenná exportní surovina, která zemi pomohla zbohatnout. Věřili, že východ představuje zrození, zatímco západ představuje smrt a posmrtný život, a proto byly všechny hrobky umístěny na západ od Nilu. Ať už se vydáte na ranní výlet lodí do jednoho z jeho chrámů, nebo na pár dní poklidné plavby mezi Luxorem a Asuánem, plavba po Nilu je jedním z nezapomenutelných zážitků z návštěvy Egypta.
Hurghada Grand Aquarium
Co můžete od akvária očekávat: hodně vody naplněné množstvím vodních druhů. Co byste možná nečekali: deštný prales, expozici zkamenělin a minizoo s živými zvířaty. Ale to je Hurghada Grand Aquarium, největší v Africe, kde jsou všechna očekávání překonána. Žraločí tunel je skleněný chodník pro pěší uprostřed akvária, kde můžete sledovat tyto příšery z hlubin, jak ladně plují nad vámi a po obou stranách.
Pyramidy v Gíze
Jsou větší, než jste čekali, i přestože jste viděli tisíce obrázků. Se svými 137 m je největší Cheopsova pyramida o 41 m vyšší než Big Ben. Při pohledu zblízka je velikost a mohutnost těchto struktur dechberoucí. Předpokládá se, že jejich stavba trvala více než 20 let a podílelo se na ní více než 4 000 dělníků. Samotné náklady na stavbu Cheopsovy pyramidy by dnes snadno dosáhly 5 miliard dolarů.
Asuánská přehrada
S výškou 111 m a šířkou 4 000 m je to největší přehrada na světě. Což není překvapivé, když si uvědomíte, že zadržuje vodu nejdelší světové řeky. Byla postavena v letech 1960 až 1970, aby pomohla kontrolovat každoroční záplavy dále po Nilu a umožnila regulovanější zavlažování. Dříve zde byly sucha a nadměrné záplavy, které ničily úrodu. Přehrada vše změnila a umožnila větší konzistenci a efektivitu.