Některé z největších světových bank podle deníku The Guardian nevědomě financovaly organizace, které se podílejí na odlesňovaní Amazonie a dalších deštných pralesů, uvádí zpráva zveřejněná ve středu skupinou Global Witness. Tyto samé banky již dříve čelily kritice, že financují výrobu fosilních paliv, napsala agentura Bloomberg.
Skupina Global Witness ve středu zveřejnila zprávu pojmenovanou Bankrolling Destruction, v níž upozorňuje, že některé z největších světových centrálních bank se nevědomě podílely na financování organizací, které se účastní ničení brazilské Amazonie a dalších deštných pralesů, píše The Guardian.
Agentura Bloomberg připomněl, že centrální banky již dříve čelily kritice za financování výroby fosilních paliv. Ale tím to nekončí.
Agri-businesses are a plague on the planet and must be broken up before their appalling practices trash our world completely.https://t.co/xMeRQUGBFn
— Bill McGuire (@ProfBillMcGuire) September 28, 2022
Instituce Bank of England, Federální rezervní systém (Fed) a Evropská centrální banka nakoupily miliony dolarů v dluhopisech od společností spojených s odlesňováním, zabíráním půdy a ohrožováním domorodých komunit.
„Protože jsou tyto programy garantovány příslušnými vládami ve Spojeném království, USA a členských státech EU, znamená to, že daňoví poplatníci se zaručují za společnosti zapojené do ničení Amazonie a dalších deštných pralesů,“ stojí ve zprávě.
Banky nakupují dluhopisy od velkých společností ve snaze přinést na finanční trhy v době nízké poptávky po půjčkách v soukromém sektoru likviditu. Tomu se říká program nákupu aktiv.
Centrální banky po zprávě obracejí
Zpráva poukazuje na některé konkrétní společnosti zapojené do ničení životního prostředí, jmenovitě uvádí Cargill, Inc., Archer Daniels Midland (ADM) a Bunge Ltd Financial Corp. Jedná se o tři z největších zemědělsko-podnikatelských konglomerátů působících v Brazílii.
Všechny tři společnosti již dříve čelily obvinění z protivládního jednání. The Guardian informoval o spojení mezi společnostmi Cargill, Bunge a brazilskou farmou související s porušováním práv domorodců.
V roce 2016 přitom nakoupila Bank of England od společnosti Cargill neveřejný podíl na podnikovém dluhopisu v hodnotě 150 milionů liber. Evropská centrální banka od společnosti koupila nezveřejněnou výši podílu.
Fed koupil za poslední dva roky od všech tří společností dluhopisy v hodnotě 16 milionů dolarů.
„Tohle všechno přichází navzdory opakovaným veřejným prohlášením všech tří centrálních bank zdůrazňujících rizika změny klimatu pro finanční stabilitu a hospodářský růst,“ stojí dále ve zprávě.
Společnost Global Witness uvedla, že Bank of England i Fed zastavily své plány na budoucí nákup dluhopisů od těchto společností.