Nová studie, o které informoval server ScienceDaily, poukazuje na kuriózní schopnost. Ukázalo se, že hlodavci a prasata sdílejí s určitými vodními organismy schopnost využívat k dýchaní svá střeva.
Některé vodní organismy jako například někteří sumci si vyvinuly jedinečné dýchací mechanismy, aby přežily za podmínek s nízkým obsahem kyslíku s využitím jiných orgánů než plic nebo žaber. Ve vzduchu se tak vznášela otázka, zdali toho nemohou být schopni také savci.
V nové studii Takanori Takebe z Tokyo Medical and Dental University a jeho kolegové poskytli důkazy o tom, že je dýchání skrz střeva možné i u potkanů, myší a prasat.
V rámci studie vědci dodávali myším pomocí speciálního systému skrz konečník čistý kyslík. V podmínkách s extrémně nízkým obsahem kyslíku bez systému žádná myš nepřežila více než 11 minut. Se systémem 75 % myší přežilo v těchto běžně smrtelných podmínkách 50 minut.
Takebe uvádí, že umělá podpora dýchacího úsilí pacienta hraje zásadní roli při klinickém zvládání respiračního selhání. K tomu může dojít v důsledku závažných onemocnění jako je zápal plic nebo syndrom akutní dechové tísně.
Nicméně systém vhánění plynů do střeva porušuje jejich povrch. Je tak nepravděpodobné, že by to bylo klinicky proveditelné.
Vědci proto vyvinuli také alternativu. Ta funguje na bázi kapaliny s použitím perfluorochemikálií. U těchto chemikálií se již klinicky prokázalo, že jsou bezpečné pro člověka.
Ventilace okysličené kapaliny do střeva u myší zvýšila hladinu kyslíku i zvrátila bledost a pokles teploty. Nedostavily se navíc žádné zjevné vedlejší účinky. Myši se střevní ventilací se v prostředí s 10 % kyslíku mohly nadále pohybovat a do jejich srdce se dostalo více kyslíku ve srovnání s těmi, které střevní ventilaci nedostaly. Podobně tomu bylo i u prasat.
Výsledky tak ukazují na dvou modelových savcích, že tato strategie je účinná a zmírňuje příznaky respiračního selhání.
Systém by mohl pomoci i nyní
To by tak mohlo pomoci i v aktuální nelehké době. Zatížené nemocnice totiž mnohdy nemají dostatek ventilátorů a dalších potřebných zařízení.
„Úroveň okysličení tepen zajišťovaná naším ventilačním systémem, pokud by byl upraven pro použití u člověka, je pravděpodobně dostatečná k léčbě pacientů se závažným respiračním selháním, potenciálně může zajistit život zachraňující okysličení,“ dodává Takebe.
Nicméně je třeba u lidí důkladně vyhodnotit vedlejší účinky a bezpečnost.
S podporou Japonské agentury pro lékařský výzkum a vývoj v boji proti pandemii covid-19 plánují vědci rozšířit své předklinické testování a dostat se ke klinickému testování.