Vzduch ve vašem bytě přímo ovlivňuje vaše zdraví. Právě nyní, v chladných měsících, kdy trávíte uvnitř většinu času, je kvalitní ovzduší zásadní. Poradíme vám, na co se zaměřit.
Poznejte varovné signály vysoké vlhkosti
Nadměrná vlhkost v bytě se projevuje nejčastěji orosením oken a tvorbou plísní. V krajním případě způsobuje zatuchlý zápach, vlhké mapy na stěnách či poškození nábytku. Vlhké prostředí je živnou půdou pro plísně a roztoče, které způsobují alergie, astma a další respirační onemocnění.
Optimální vlhkost v bytě , domě či kanceláři se pohybuje mezi 40 a 60 %.
Odhalte nebezpečí skrytá v suchém vzduchu
Kombinace topné sezony a mrazivého počasí způsobuje vysušování ovzduší. Příliš suchý vzduch (pod 40 % vlhkosti) vysušuje sliznice, což vede k častějším infekcím dýchacích cest. Způsobuje také podráždění očí, bolesti hlavy a únavu.
Nejen vlhkost, ale i kvalita vzduchu rozhoduje
Dalším typicky zimním nešvarem je nedostatečné větrání. Zavřená okna, resp. nevyhovující ventilace v zimních měsících výrazně zhoršuje kvalitu vzduchu ve vašem domově. To se projevuje zvyšujícími se hodnotami oxidu uhličitého (CO2). Oxid uhličitý způsobuje únavu, ztrátu koncentrace a bolesti hlavy. Ve vnitřních prostorách by koncentrace neměla překročit 1 000 ppm.
Pro srovnání: čerstvý venkovní vzduch vykazuje 330–400 ppm CO2.
Měřte, kontrolujte a jednejte
Hodnotu vlhkosti vzduchu, stejně jako koncentraci CO2 neodhadnete jen tak „od oka“. Pořiďte si proto vlhkoměr a měřič koncentrace CO2a sledujte hodnoty vzduchu pravidelně. Na základě zjištěných údajů máte několik možností.
Pokud vás v bytě trápí vlhký vzduch, řešením je:
- odvlhčovač vzduchu,
- instalace rekuperační jednotky,
- časté větrání,
- využití ventilátorů v koupelně a kuchyni,
- zajištění cirkulace vzduchu v místnosti.
Když je vzduch v místnosti příliš suchý vzduch, pomůže:
- zvlhčovač vzduchu pracující na principu přirozeného odparu,
- nádoby s vodou na topení,
- pokojové rostliny,
- sušení vypraného prádla na sušáku,
- pravidelné vytírání podlah na vlhko,
- snížení teploty vytápění o 1 až 2 °C.
Naměříte-li vysoké hodnoty CO2, zaměřte se na:
- pravidelné větrání (každé 2 hodiny),
- otevření mikroventilace,
- instalaci rekuperační jednotky pro pravidelnou výměnu vzduchu,
- pořízení čističky vzduchu s indikátorem CO2.
Technická řešení pro zdravý vzduch
Řešení vlhkého vzduchu i CO2 nabízí rekuperační jednotka. Zajišťuje nejen pravidelnou výměnu vydýchaného vzduchu za čerstvý, ale také díky zpětnému získávání tepla minimalizuje tepelné ztráty při větrání. Tím významně snižuje koncentraci CO2 a reguluje vlhkost. Pro řešení příliš suchého vzduchu však budete potřebovat další opatření či případně rekuperaci s entalpickým výměníkem.
Pokud vaši domácnost obývá alergik, zvažte domácnost (či minimálně ložnici) doplnit o čističku vzduchu s HEPA filtrem, která dokáže odstranit až 99,97 % alergenů, včetně pylů, roztočů a jemného prachu.