Problémy největší evropské ekonomiky trvají dál. Podle Spolkového statistického úřadu rostla ve třetím čtvrtletí pomaleji, než analytici očekávali. Hlavním důvodem je zpomalující výrobní sektor a propad expertu zboží. Německá ekonomika už letos neporoste, shodují se experti. Informují o tom DW a AFP.
Německý hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl ve třetím čtvrtletí v porovnání s druhým čtvrtletím o 0,1 procenta, napsal Spolkový statistický úřad. Analytici původně očekávali růst o 0,2 procenta, informoval německý server DW.
Spotřeba domácností v tomto období vzrostla o 0,3 procenta, vládní výdaje rostly zhruba o 0,4 procenta. Vývoz zboží, klíčový faktor německé ekonomiky, se však propadl o 2,4 procenta. Německo se letos jen těsně vyhnulo recesi.
Preliminary figures from Germany's federal statistics office indicate that the economy expanded by just 0.1% compared to the second quarter.
— DW News (@dwnews) November 22, 2024
This year, Germany has only narrowly avoided a recession, defined by two consecutive quarters of shrinkage.https://t.co/r1iIbIbQRX
Recesi definujeme dvěma po sobě jdoucími čtvrtletími poklesu. Němce nicméně čeká druhý rok propadu ekonomiky, shodují se analytici. Odhadují letošní pokles německého HDP na 0,1 procenta po poklesu o 0,3 procenta v roce 2023.
Dosavadní projekce pro příští rok sice ukazují nárůst německého HDP o 0,7 procenta, nemusejí se však vyplnit. Jistotu totiž snižuje kolaps vládní koalice a Donald Trump v Bílém domě, který pohrozil v předvolební kampani uvalením cel na veškerý dovoz.
„Nepočítají totiž s případným negativním dopadem zavedení amerických cel. S nimi se můžeme snadno ocitnout zase v minusu,“ varoval prezident Bundesbanky Joachim Nagel. Trump slíbil uvalení cel ve výši 10 až 20 procent na veškerý dovoz.
Německo zaostává
Evropská unie (EU) má připravená odvetná opatření. Trumpova cla mohou vyvolat obchodní válku mezi EU a USA s bolestivými důsledky i pro americkou ekonomiku. Proto se očekává, že poradci budou nového prezidenta v této věci krotit.
Pokud by však Trump zavedl cla ve výši 10 procent na veškerý dovoz, nejvíce by to pocítilo právě Německo. Ze svého HDP by si odškrtlo 0,3 procenta. Země se přitom nedokázala vzpamatovat z dopadů pandemie a války na Ukrajině.
V roce 2023 se v Evropě zmenšila jediná ekonomika – ta německá. Přestože v zemi inflace zmírnila tempo růstu, slíbené oživení ekonomiky se nepodařilo uskutečnit kvůli slabé poptávce po exportu klíčových obchodních partnerů, jako je Čína.
Krizi dokonale ilustrovaly špatné výsledky korporátních gigantů, včetně automobilek jako Volkswagen, jež hrozí uzavřením některých továren, nebo společností v chemickém a farmaceutickém sektoru, napsala agentura AFP.
Německo ekonomicky ve třetím čtvrtletí zaostávalo za ostatními zeměmi EU – lepší ekonomický výkon zaznamenala Francie, Itálie a Španělsko. Spolková země byla výrazně pozadu také za Spojenými státy.