Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance Alternativy pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha a jednu ženu ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA. Pro někdejšího eurovolebního lídra Kraha, který byl do letošního roku europoslancem, pracoval německý občan čínského původu Jian Guo. Policie Guoa před rokem zadržela.
Krah se loni v dubnu, když policie Guoa v Drážďanech zadržela, od svého asistenta distancoval. Vyšetřovatelé uvedli, že Guo jako spolupracovník čínské tajné služby předával Pekingu informace o chodu Evropského parlamentu, včetně citlivých, a o činnosti čínské opozice v Německu. Celkem podle nich šlo o více než 500 dokumentů. V europarlamentu byl Guo, který prý s čínskou tajnou službou spolupracoval od roku 2002, registrován jako akreditovaný asistent.
German prosecutors charged a former aide of far-right German politician and European Parliament lawmaker Maximilian Krah with spying for Chinese intelligencehttps://t.co/jj1EtyHyse
— dpa news agency (@dpa_intl) April 29, 2025
Guo podle magazínu Der Spiegel rovněž shromažďoval informace o předních představitelích AfD, včetně spolupředsedů Tina Chrupally a Alice Weidelové, a to zčásti na základě důvěrných rozhovorů s Krahem. Vedení pravicově populistické strany se k tomu dnes nevyjádřilo.
AfD, která je kvůli krajně pravicovým postojům v hledáčku německých tajných služeb, se po letošních únorových volbách stala ve Spolkovém sněmu druhou největší silou.
Loni na podzim generální spolkové státní zastupitelství, které se věnuje případům terorismu a špionáže, informovalo o zadržení Číňanky podezřelé z předávání citlivých informací spolupracovníkovi čínské zpravodajské služby. Der Spiegel tehdy napsal, že tento případ souvisí právě s Guoem. Žena pracovala pro logistickou firmu na letišti Lipsko/Halle, kde podle vyšetřovatelů zjišťovala informace například o zbrojních transportech.
Problémům, které ale s Guovou kauzou nesouvisely, čelil i sám Krah, který dnes řekl, že doufá, že proces vyjasní otázku, zda on sám byl svým spolupracovníkem „podveden“. Politik se potýkal s podezřením z přijímání úplatků za ruskou propagandu. Kontroverzi vyvolaly také jeho výroky vnímané jako zlehčování zločinů jednotek SS v Itálii. Kauza s údajnými úplatky dolehla i na dvojku loňské eurokandidátky AfD Petra Bystroně, který je českého původu.