Německo je oficiálně znovu zemí bez výskytu slintavky a kulhavky. Potvrdila to Světová organizace pro zdraví zvířat (WOAH), informovalo dnes braniborské ministerstvo zemědělství. Na počátku roku potvrdili veterináři slintavku a kulhavku u buvola východně od Berlína, od té doby se ale žádný jiný případ neobjevil.
Němečtí veterináři 10. ledna oznámili, že se v zemi poprvé od roku 1988 potvrdil případ slintavky a kulhavky, a to u buvola domácího z chovu v Hönowě, braniborském městě těsně u východní hranice Berlína. Malý chov byl vybit, v okolí byla zřízena ochranná zóna. Několik zemí následně zakázalo dovoz některých masných a mléčných produktů z Německa. Další případ vysoce infekční nemoci se ale nepotvrdil.
Německo je oficiálně znovu zemí bez výskytu slintavky a kulhavky. Potvrdila to Světová organizace pro zdraví zvířat. Na počátku roku potvrdili veterináři nákazu u buvola východně od Berlína, od té doby se ale žádný jiný případ neobjevil.
— ČT24 (@CT24zive) April 15, 2025
Na základě rozhodnutí WOAH, která vstoupilo v platnost v pondělí, nyní Braniborsko zrušilo ochrannou zónu kolem Hönowa. Zemské ministerstvo zemědělství uvedlo, že všechny testy domácích i volně žijících zvířat byly v poslední době negativní.
„Přes tento nanejvýš pozitivní vývoj v Braniborsku existuje nadále nebezpečí zavlečení této nemoci do Německa z infikovaných oblastí,“ uvedla braniborská ministryně zemědělství Hanka Mittelstädtová. Odkazovala tím na situaci na Slovensku a v Maďarsku. Ohnisko slintavky a kulhavky se potvrdilo v březnu u chovu skotu u města Györ v severozápadním Maďarsku, následně se rozšířila nemoc i na Slovensko. Česko ve snaze zabránit rozšíření nákazy přijalo rozsáhlá opatření včetně zákazu dovozu zvířat, živočišných produktů a krmiva.
Maul- und Klauenseuche: Sperrzone in Brandenburg aufgehoben https://t.co/3nZCSwAewr #MaulundKlauenseuche #MKS #Brandenburg
— tagesschau (@tagesschau) April 15, 2025
Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.