Německo znárodní společnost Uniper, svého největšího dovozce zemního plynu, v rámci plánu v hodnotě 8 miliard eur, aby zabránilo nedostatku energie v zimě. Informuje o tom CNN, BBC a další servery.
Evropu zasáhl prudký nárůst cen zemního plynu a elektřiny v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a omezení dodávek plynu.
Germany is nationalizing Uniper, its biggest importer of natural gas, as part of an €8 billion ($7.9 billion) plan to prevent an energy shortage this winter https://t.co/JTNtkQIZF9
— CNN (@CNN) September 21, 2022
Německá vláda bude vlastnit přibližně 99 % akcií společnosti Uniper a 8 % akcií její finské mateřské společnosti Fortum (FOJCF). Ve středu to oznámil novinářům v Berlíně německý ministr hospodářství Robert Habeck.
Uniper zajišťuje 40 % dodávek plynu do země. Je klíčový pro velké společnosti a soukromé spotřebitele v největší evropské ekonomice.
„Role plynu v Evropě se od útoku Ruska na Ukrajinu zásadně změnila. Změnily se i vyhlídky na portfolio s velkým podílem plynu,“ uvedl v prohlášení šéf společnosti Fortum Markus Rauramo. „V důsledku toho již není obchodní důvod pro integrovanou skupinu životaschopný,“ dodal podle BBC.
V červenci kancléř Olaf Scholz oznámil, že vláda zasáhne do záchrany společnosti Uniper balíčkem v hodnotě až 15 miliard eur. Měsíce omezování ruských dodávek a prudký růst cen na spotovém trhu srazily společnost na kolena.
V rámci dohody o záchraně se vláda zavázala poskytnout 7,7 miliardy eur na pokrytí případných budoucích ztrát. Státní banka KfW souhlasila s navýšením svého úvěrového rámce o 7 miliard eur.
Habeck však uvedl, že situace se „dramaticky zhoršila“ poté, co Rusko 1. září na neurčito přerušilo dodávky plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1. Učinilo tak s odvoláním na únik ropy.
Ruský plyn musel být nahrazen nákladnými alternativami, což vedlo k prudkému nárůstu účtů pro spotřebitele.
Němci se bojí dalších let
Přestože jsou dodávky plynu prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 pozastaveny, zásoby plynu v Německu jsou naplněny z více než 90 %. Uvedl to na svých internetových stránkách evropský poskytovatel zásobníků GIE AGSI+.
Evropská energetická krize přesto nezmizí. Habeck uvedl, že země by mohla „dobře přečkat zimu“ bez ruského plynu. Varoval však před „opravdu nulovými“ dodávkami v následujícím období.
Německo není samo, kdo platí velmi vysokou cenu za překonání nedostatku dodávek plynu. Státy EU a Velká Británie již společně vyčlenily více než 500 miliard dolarů na pomoc domácnostem a podnikům, aby jim pomohly vyrovnat se s prudce rostoucími náklady na energie. Česká vláda, podobně jako jiné evropské státy, zastropovala ceny energií.
Britská vláda ve středu uvedla další podrobnosti svého plánu na ochranu ekonomiky před nadcházející zimou. Uvedla, že na počáteční období šesti měsíců omezí náklady na elektřinu a plyn pro podniky na méně než polovinu tržní sazby.
Toto oznámení navazuje na závazek učiněný na začátku tohoto měsíce, podle něhož budou průměrné účty domácností za energie po dobu příštích dvou let omezeny na 2 500 liber (2 834 USD) ročně.
Britský ministr financí Kwasi Kwarteng uvedl, že celkové náklady programu upřesní v pátek.
Analytici uvedli, že celkový účet by mohl dosáhnout 150 miliard liber. Spolu se snížením daní, které slíbila nová premiérka Liz Truss, by to mohlo rozfoukat britské vládní půjčky v době, kdy náklady na splácení dluhu rostou. Libra se již obchoduje na 37letém minimu, protože investoři se obávají o křehké zdraví britské ekonomiky.