Do Německa loni nelegálně přicestovalo 83.009 lidí, což bylo meziročně o 44.540 méně. Vyplývá to z aktuální statistiky spolkové policie. Německo loni v září obnovilo hraniční kontroly se všemi svými sousedy, chce tak zamezit nelegální migraci a pašování lidí. V meziročním srovnání Německo loni také výrazně více migrantů deportovalo.
Loňský počet nedovolených vstupů do země byl nejnižší od roku 2021, kdy do Německa bez potřebných dokladů přicestovalo 57.637 lidí. O rok později to bylo 91.986 a předloni přes 127.549 lidí.
Innenministerium registriert deutlich weniger unerlaubte Einreisen #Deutschland #Hilfe #News #Berlin #Newsroom #Nachrichten #presse #Migration #Grenzkontrolle #Einreise #unerlaubt #Recherche #EUSNachrichten https://t.co/i9kEMzsMbS pic.twitter.com/eFqtvBp7yc
— EU-Schwerbehinderung (@EUSchwerbehind1) January 7, 2025
Německo, které je součástí schengenského prostoru volného pohybu, kontroluje od září 2015 hranici s Rakouskem; v říjnu předloňského roku zahájilo kontroly také na české, polské a švýcarské hranici a od poloviny loňského září kontroluje celou svou pozemní hranici. Už na počátku října kancléř Olaf Scholz prohlásil, že hraniční kontroly budou pokračovat tak dlouho, jak jen to bude možné. „A to bude velmi dlouho,“ dodal.
Kontroly na české hranici Německo prodloužilo několikrát. Aktuální prodloužení platí do 15. března. Ministryně vnitra Nancy Faeserová už nicméně avizovala, že kvůli boji s nelegální migrací budou kontroly na hranicích pokračovat i po tomto datu.
Německo podle ministerstva vnitra navíc loni deportovalo výrazně více migrantů a neúspěšných žadatelů o azyl než v roce předcházejícím. Odsunuto jich od počátku loňského roku do konce listopadu bylo 18.384, tedy meziročně zhruba o 20 procent více. List Die Welt nicméně připomněl, že v roce 2019, tedy před vypuknutím pandemie covidu-19, bylo ze země deportováno zhruba 22.000 migrantů.
Jednou z hlavních cílových zemí pro deportace byla loni Gruzie, kterou Německo na konci roku 2023 zařadilo na seznam bezpečných zemí. Deportováno bylo do této kavkazské země v prvních jedenácti loňských měsících 1678 lidí. Ještě o něco více osob bylo po zamítnutí žádosti o azyl odsunuto do Turecka (1720 lidí). Další na seznamu deportovaných jsou pak migranti ze Sýrie, Afghánistánu, Severní Makedonie, Albánie a Srbska.
Migrační a azylová politika budou podle všeho jedním z důležitých témat kampaně před předčasnými parlamentními volbami, které se uskuteční 23. února. Sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz, který chce svou funkci obhájit, v rozhovoru s časopisem Stern dnes uvedl, že nárůst počtu deportovaných o 20 procent je „opravdový pokrok“. Podle něj potvrzují čísla správnost kurzu, který v této oblasti nastavila jeho vláda.