Veřejné budovy v Německu se budou muset na následujícího půl roku uskromnit. Kvůli snaze připravit se na zimu a šetřit energii totiž tamní vláda nařídila omezení jejich vytápění a nasvětlení. Chce tím snížit spotřebu zemního plynu o 2 procenta. Energetickou krizi zažívá Německo především kvůli trvající závislosti na ruských dodávkách plynu. Omezit se ji snaží od začátku války na Ukrajině. Informoval o tom server BBC a The Guardian.
Německá vláda se rozhodla omezit vytápění a nasvětlení veřejných budov. Snaží se tím ušetřit zásoby zemního plynu na zimu. Omezit jeho spotřebu tak plánuje o 2 procenta. Od začátku září tak veřejné instituce s výjimkou nemocnic nebudou vyhřívány na více než 19 stupňů Celsia. Ve vchodech, chodbách a předsíních pak bude topení zcela vypnuté. Nově zavedená opatření by prozatím měla trvat šest měsíců. Informoval o tom server BBC.
Veřejné budovy a památky běžně nasvícené z estetických důvodů se rovněž ponoří do tmy. Podniky budou mít zakázané nasvětlovat své výlohy přes noc. Nově také jejich majitele čeká povinnost zavírat dveře, aby tak z obchodů neunikalo teplo. Zakázané bude nejspíš také vyhřívání soukromých plaveckých bazénů. Německo se novými opatřeními snaží snížit závislost na dodávkách ruského plynu. Usiluje o to od začátku války na Ukrajině na konci letošního února.
Německý ministr ekonomiky míní, že by nová nařízení mohla domácnostem, společnostem a soukromému sektoru v následujících dvou letech ušetřit okolo 10,8 miliard eur. „Nová opatření celkově šetří energii. Ne ale natolik, abychom si mohli založit ruce a říct, že to stačí,“ okomentoval pak současnou situaci německý ministr ekonomiky Robert Habeck. Od začátku války Německo závislost na dodávkách ruského plynu snížilo z 55 na 35 procent.
Kvůli omezení lodní dopravy po řece Rýn začne Německo upřednostňovat vlaky
Nová opatření znamenají také změnu v německé dopravě. Upřednostněné totiž budou nadále vlaky převážející zásoby ropy nebo uhlí. Cestující využívající vlaky si tak budou muset v některých případech počkat a připravit se na rušení nebo změnu jejich spojů. Důvodem pro zvýšený důraz na železniční dopravu je také vysychající řeka Rýn. Ta je totiž běžně využívána pro přepravu zboží, kvůli její snižující se hladině však v poslední době způsobuje pro dodavatelské řetězce problémy. Informoval o tom server The Guardian.
Germany to turn down the heating this winter https://t.co/muBjPPtaF0
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 24, 2022
„Chceme se co nejrychleji osvobodit od neřesti ruských dovozů energie,“ vyjádřil se dále k omezování spotřeby zemního plynu německý ministr ekonomiky. Německé zásobárny plynu jsou v současnosti plné z 80 procent. Plynovod Nordstream 1 vedoucí z Ruska do Německa nyní operuje na 20 procent své kapacity. Panují však obavy, že by Rusko mohlo na zimu utáhnout kohoutek už úplně. Německo se proto rozhodlo investovat do nových skladů zkapalněného plynu na pobřeží Severního moře.