Kvůli rostoucímu riziku výpadku dodávek ruského plynu zveřejnilo Německo ve středu „včasné varování“. Jedná se o první stupeň plánu, který by mohl skončit zavedením přídělů plynu. Německá vláda tím reaguje na žádost Ruska, které chce od „nepřátelských“ zemí přijímat platby za svůj plyn pouze v rublech. Západní státy však takovou možnost odmítají. Informoval o tom server BBC a CNN.
Německá vláda oznámila ve středu stav „včasného varování“ poté, co vzrostlo napětí mezi evropskými státy a Ruskem. Obává se totiž případného vypadnutí dodávek plynu.
Rusko totiž po „nepřátelských“ státech požaduje, aby za plyn platily v rublech. Vlády dotyčných států však podobnou možnost odmítají. Informoval o tom server BBC.
Platné smlouvy totiž stanovují platby v eurech nebo dolarech. Rusko se pak svým požadavkem snaží posílit rubl, který po sankcích uvalených kvůli invazi na Ukrajinu značně oslábl.
Ruská centrální banka navíc v současnosti nemůže eura a dolary za rubly vyměňovat. Ve středu však Rusko polevilo a uvedlo, že by mohly být platby v rublech zavedené postupně.
„Včasné varování“ oznámené německým ministrem obchodu Robertem Habeckem je pak prvním stupněm plánu, který by mohl vést k zavedení přídělů plynu.
Tamní vláda proto také vyzvala své občany a společnosti k tomu, aby s plynem šetřili. Pokud by vláda začala plyn omezovat, začala by u průmyslových spotřebitelů.
„Musíme zavést další bezpečnostní opatření, abychom byli připravení na případnou eskalaci ze strany Ruska,“ okomentoval pak situaci podle serveru CNN Habeck. Podle něj jsou v současnosti německé zásoby plné na 25 procent.
Evropská unie chce letos odběr ruského plynu zredukovat o více než polovinu
Podobný krok jako Německo oznámilo také Rakousko. Vláda však zatím pouze přísněji sleduje tamní trh s plynem. Vyzvala rovněž občany k tomu, aby plynem neplýtvali. Podle serveru BBC pak Rakousko od Ruska odebírá asi 80 procent svého plynu.
Největším evropským zákazníkem Ruska je však právě Německo. Před invazí na Ukrajinu od něj odebíralo 55 procent plynu, v současnosti však jeho množství kleslo na 40 procent.
Evropská unie pak letos plánuje snížit odběr ruského plynu o 66 procent. Postupně se tak připravuje na úplnou redukci energetické závislosti na Rusku.
Německo rovněž pod ministerstvem obchodu vytvoří krizovou skupinu, která se bude nadále případným narušením dodávek plynu zabývat.
Ve středu také německý kancléř Olaf Scholz telefonoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a znovu uvedl, že Německo plánuje za plyn platit pouze v eurech nebo dolarech.