Od listopadu mohou lidé v Německu snadněji měnit své pohlaví a jméno v oficiálních dokumentech. Nový zákon o sebeurčení odstraňuje nutnost psychiatrických posudků a soudního řízení. Zákon má zjednodušit život transgender, intersexuálním a nebinárním lidem. Tento krok však zároveň vyvolal obavy z možného zneužití.
Zákon, který 1. listopadu vstoupil v Německu v platnost, umožňuje osobám starším 18 let změnit pohlaví a jméno pouhým prohlášením na matrice. Lidé starší 14 let mohou změnu provést se souhlasem rodičů nebo se obrátit na soud. U mladších dětí žádost podávají rodiče, dítě ale musí být přítomno a souhlasit, uvádí Deutsche Welle. Dřívější povinnost získat dva psychiatrické posudky a absolvovat soudní řízení tak byla zrušena.
V Německu už stačí jen prohlášení a z muže je úředně žena. Anebo třeba naopakhttps://t.co/NhD9UKe2hn pic.twitter.com/MkQO7ugkU7
— Echo24.cz (@echo24cz) November 1, 2024
Zákon získal podporu vládních politiků včetně kancléře Olafa Scholze, který vyjádřil přesvědčení, že Německo tímto „projevuje respekt trans, intersexuálním a nebinárním lidem“. Poslankyně Nyke Slawik ze strany Zelených, sama transgender osoba, označila zákon za důležitý krok k narovnání práv menšin. Naopak konzervativní opozice včetně AfD varovala před možností, že zákon mohou zneužít kriminálníci k vytváření falešné identity, informuje server Echo24.
Kritici původního zákona z 80. let zdůrazňovali, že požadavky na psychiatrické posudky byly pro transgender osoby často ponižující. Podle rozhovoru stanice WDR jeden z bývalých žadatelů vzpomínal, že se ho znalci ptali na otázky týkající se sexuálního vzrušení ze sadismu. Nový zákon umožňuje žadatelům změnit pohlaví bez těchto invazivních postupů, a navíc zavádí tříměsíční čekací lhůtu, která má chránit před unáhlenými rozhodnutími.
Nový právní předpis podle deníku iROZHLAS.cz přináší i finanční postihy za úmyslné zveřejnění starého jména nebo pohlaví osoby. Pokud někdo úmyslně odhalí původní identitu člověka, hrozí mu pokuta až čtvrt milionu korun. Existují však výjimky pro právní a policejní účely. Tato opatření mají poskytnout trans osobám větší právní ochranu.
Podle průzkumu agentury YouGov nový zákon podporuje 47 % Němců, zatímco 37 % je proti. Zastánci zdůrazňují, že zákon pomáhá dlouhodobě diskriminovaným menšinám, zatímco kritici poukazují na možné dopady na mládež a obavy ze zneužití.