Míra nákazy novým typem koronaviru v Německu o víkendu vzrostla, a to navzdory přísnějším opatřením. Ministr financí Olaf Scholz zároveň varoval, že neočekává zmírnění omezení před koncem května. V neděli o tom informovala agentura Reuters.
Německo se snaží zvládnout třetí vlnu covidu-19, přičemž úsilí komplikuje nakažlivější varianta koronaviru B.1.1.7, která se poprvé objevila ve Velké Británii, a relativně pomalý začátek národní vakcinační kampaně.
„Potřebujeme časový harmonogram, jak se vrátit do normálního života. Ale musí to být plán, který nebudeme muset odvolat již po několika dnech,“ řekl Scholz listu Bild am Sonntag.
Federální vláda by pro léto měla být schopna koncipovat „jasné a odvážné kroky k otevření“ do konce května, což restauracím umožní upravit plány znovuotevření a občanům naplánovat dovolenou, uvedl ministr. Kroky by podle jeho slov také vyjasnily, kdy budou možné návštěvy koncertů, divadel a fotbalových stadionů.
Kancléřka Angela Merkel v sobotu vyzvala Němce, aby o víkendu dodržovali přísnější pravidla v oblastech s vysokou mírou infekce. Rovněž prohlásila, že k prolomení třetí vlny jsou zapotřebí dalších opatření.
Podle Institutu Roberta Kocha v Německu o víkendu vzrostl sedmidenní průměr případů na 100 000 lidí na 166.
Parlament minulý týden schválil novelu zákona o potírání infekčních chorob, která by měla dát federální vládě více pravomocí v době pandemii. Kontroverzní zákon umožňující vládě Angely Merkel prosadit takzvanou záchrannou brzdu v zemi vyvolal protesty, informovala stanice BBC. Kancléřka přišla s návrhem poté, co některé ze 16 spolkových zemí odmítly zavést přísnější opatření.
Nový zákon umožňuje vládě nařídit zákaz vycházení mezi 22:00 a 5:00 v okresech, kde případy přesahují 100 na 100 000 obyvatel tři po sobě jdoucí dny. Pravidla také zahrnují přísnější omezení soukromých setkání a nakupování. Školy budou muset zavřít a vrátit se k online výuce, pokud počet případů za tři po sobě jdoucí dny dosáhne 165 na 100 000 obyvatel.
O „zvýhodňování“ očkovaných se stále vedou debaty
Federální vláda a premiéři jednotlivých států budou v pondělí diskutovat o tom, zda zmírnit nebo dokonce ukončit věkově odstupňovanou prioritu očkování. Některé státy již snížily věkovou hranici pro očkovací látku AstraZeneca na 30 let.
Ministerstvo spravedlnosti také uvažuje o zvláštních právech pro plně očkované občany. Krok, který podle kritiků připraví půdu pro dvoutřídní společnost, v níž mají očkovaní více práv než neočkovaní.
Šéf CDU a kandidát na kancléře Armin Laschet uvedl, že s očkovanými občany by se v každodenním životě mělo zacházet, jako by měli trvale negativní výsledek testu.
Laschet poukázal na nedávná zjištění, že očkovaní a lidé po prodělání covidu byli méně nakažliví než lidé s negativním testem. Proto bylo „požadováno v souladu se zákonem“, aby očkovaní lidé měli stejná práva jako ti, kteří byli testováni, řekl Laschet v rozhovoru pro noviny Sueddeutsche Zeitung.