V úterý stanul před soudem aristokrat podezřelý z plánování svržení německé vlády. Stalo se tak v rámci rozsáhlého procesu, který odhaluje údajný plán krajní pravice na státní převrat. Informuje o tom CNN, Al-Džazíra a další servery.
Dvaasedmdesátiletý princ Heinrich XIII. Reuss je obviněn z vedení spiknutí, které mělo vést k tomu, že by se stal hlavou německého státu. Jeho skupinka plánovala svrhnout současnou vládu a nastolit císařství. Šlechtic se objevil ve speciálně vybudované přísně střežené soudní síni ve Frankfurtu spolu s dalšími osmi obžalovanými, včetně bývalé soudkyně Birgit Malsack-Winkemann, která byla údajně připravena stát se ministryní spravedlnosti.
🚨 Breaking News: Alleged leaders of a far-right coup plot in Germany, including Prince Heinrich XIII Reuss, stand trial in Frankfurt for treason. Stay tuned for updates on this high-profile case. #CoupPlot #Germany #TreasonTrial #HighlightInsider pic.twitter.com/VChiRv6y3u
— The Highlight Insider (@TheHInews) May 21, 2024
Celkem devět vůdců obviněných z vlastizrady mělo plánovat vzkříšení Německé říše neboli císařství násilím, a to vtrhnutím do Bundestagu, národního parlamentu, a únosem prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Muži patřili k hnutí Reichsbuerger (Občané Říše) – skupině extremistů a milovníků zbraní, kteří odmítají legitimitu moderní německé republiky.
Jedná se o jeden z největších protiteroristických případů v novodobé německé historii, píše CNN. Případ, v němž je obžalováno celkem 27 osob, byl z logistických důvodů rozdělen do tří procesů. Kromě pěti soudců budou pro případ dlouhodobé nepřítomnosti ve frankfurtském procesu v pohotovosti další dva soudci. Předvoláno bude přibližně 260 svědků a bezpečnost na místě bude zajišťovat až 45 policistů. Druhý ze tří soudních procesů začíná v úterý.
Stopy spiknutí sahají až do vysoké politiky. Malsack-Winkemann, bývalý zákonodárce krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD), údajně vedl několik spoluobžalovaných po budově Říšského sněmu na průzkum místa.
Měli spoustu peněz i zbraní
Mezi obžalovanými jsou také bývalí armádní důstojníci Maximilian Eder a Ruediger von Pescatore. Ti kteří údajně sdíleli „hlubokou averzi vůči německým státním institucím a základnímu demokratickému řádu“, uvedl hesenský vyšší zemský soud ve svém prohlášení.
Spiknutí teroristické organizace s cílem svrhnout německou vládu a zavést stanné právo bylo odhaleno v roce 2022. Skupina podle obvinění plánovala od srpna 2021 nahradit vládu radou a vojenským křídlem.
Spiklenci podle státního zastupitelství shromáždili finanční prostředky ve výši téměř 550 000 dolarů (12,5 milionu korun). Měli také přístup k rozsáhlému zbrojnímu arzenálu.
Velkolepý plán, je nejviditelnějším příkladem rostoucí hrozby násilí z politického okraje v Německu, píše Al-Džazíra. Spiklenci se prý inspirovali „konspiračními mýty“ včetně globálního hnutí QAnon, které má kořeny v USA. Sestavili také „seznamy nepřátel“.