Po ničivém zemětřesení, které si během víkendu vyžádalo nejméně 1 297 mrtvých, haitské nemocnice zahltily tisíce zraněných obyvatel. Úřady se mezitím snažily dopravit lékaře do nejhůře postižených oblastí, než oblast zasáhne silná bouře, informovaly agentura Reuters a stanice BBC.
Otřesy o síle 7,2 stupně v sobotu v karibském státě, který se dosud plně nezotavil ze zemětřesení před 11 lety, zničily tisíce domů a budov. Haiti se navíc vzpamatovává z atentátu na svého prezidenta Jovenela Moïseho z minulého měsíce.
Nejhůře byla zasažena jihozápadní část Haiti, zejména město Les Cayes a jeho okolí. Haitská agentura pro civilní ochranu uvedla, že počet obětí neštěstí se vyšplhal na 1 297 a nemocnice, které dosud fungují, jsou zahlceny, neboť při neštěstí bylo zraněno zhruba 5 700 lidí.
„Ulice jsou plné křiku,“ řekl deníku New York Times Abiade Lozama, hlava anglikánské církve v Les Cayes. „Lidé hledají své blízké nebo zdroje, lékařskou pomoc, vodu,“ doplnil dle BBC.
V severozápadním městě Jeremie, další těžce zasažené oblasti, ošetřovali lékaři zraněné pacienty na nemocničních nosítkách pod stromy a na matracích u silnice. Ve zdravotnických zařízeních již není místo.
„Máme vážný problém,“ řekl agentuře Reuters Jerry Chandler, šéf haitské agentury pro civilní ochranu. „V současné době jsou některá velmi důležitá zařízení nefunkční. A ta, která ještě fungují, se potýkají s obrovským množstvím pacientů,“ prohlásil Chandler.
Haiti stíhá jedna rána za druhou
Výzvu, které Haiti čelí, ještě zhoršila pandemie koronaviru, hospodářský propad umocněný násilnostmi ze strany gangů a politická krize, která národ zachvátila po atentátu na prezidenta 7. července.
Zcela zničeny nebo vážně poškozeny jsou kostely, hotely, nemocnice a školy. Prudké otřesy poničily i zdi věznice. Zhruba 13 694 domů bylo zničeno, uvedl úřad civilní ochrany. Počet obětí tak pravděpodobně ještě naroste.
Ve městečku s přibližně 90 tisíci obyvateli Les Cayes záchranáři v červených přilbách a modrých kombinézách vytahovali těla z trosek budovy. S odklízením suti pomohla i těžká technika.
Haitský premiér Ariel Henry, který přiletěl navštívit Les Cayes, ocenil důstojnost, kterou tamní lidé projevují i uprostřed tragédie takového rozsahu.
„Zasáhlo je to, ale jsou silní. Bojují, aby přežili,“ řekl a poděkoval mezinárodním agenturám a zahraničním vládám za jejich podporu.